Wiadomości

Czechy protestują przeciw uznaniu uczestników inwazji z 1968 r. za weteranów wojennych

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Czeskie ministerstwo spraw zagranicznych zaprotestowało przeciwko podjętej przez Komunistyczną Partię Federacji Rosyjskiej inicjatywie ustawowego nadania uczestnikom inwazji Czechosłowacji w 1968 r. statusu weteranów wojennych.

MSZ wyraziło poważne zaniepokojenie proponowanym uznaniem za beneficjentów ustawy o weteranach również osób „wykonujących zadania udaremnienia próby zamachu stanu i zabezpieczenia stabilizacji sytuacji w Czechosłowackiej Republice Socjalistycznej w ramach rozległej wojskowo-strategicznej operacji państw członkowskich Układu Warszawskiego od 21 sierpnia do listopada 1968 r.”.

Cytowany tekst to fragment zamieszczonego na stronie internetowej KPFR projektu nowelizacji ustawy o weteranach, jaki zamierza przedstawić jej frakcja w Dumie Państwowej.

Jak zaznacza czeski MSZ, podpisana w 1993 r. przez prezydentów obu państw umowa o przyjaznych stosunkach i współpracy między Republiką Czeską i Federacją Rosyjska deklaruje wolę obu stron, by w stosunkach wzajemnych „skończyć z totalitarną przeszłością, związaną z niedopuszczalnym użyciem siły wobec Czechosłowacji w 1968 r. i dalszym nieusprawiedliwionym pozostawianiem wojsk radzieckich na czechosłowackim terytorium”.

Komunikat deklaruje przekonanie, że strona rosyjska uważa tę umowę za obowiązującą i powstrzyma się przed krokami, które podałyby jej treść w wątpliwość.

20 sierpnia 1968 r. w ramach Operacji „Dunaj” wojska Układu Warszawskiego dokonały inwazji na Czechosłowację w celu zatrzymania politycznych reform liberalizacji zwanej Praską Wiosną, forsowanej przez I sekretarza KC Komunistycznej Partii Czechosłowacji Alexandra Dubčeka. W ataku wzięło udział do pół miliona żołnierzy. Zginęło ponad sto osób, a kilkaset zostało rannych.

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!