Felietony

Czas spędzany z dzieckiem przekłada się na jego wyniki w nauce

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Poziom wykształcenia rodzica, który spędza więcej czasu z dzieckiem, odgrywa istotniejszą rolę w jego sukcesach akademickich – wynika z badania przeprowadzonego przez amerykańskich i izraelskich naukowców.

Badacze z Uniwersytetu Stanu Ohio (USA) oraz Uniwersytetu Hebrajskiego w Jerozolimie (Izrael) sprawdzali, jak nieobecność jednego z rodziców, spowodowana śmiercią lub rozwodem, przekłada się na wyniki egzaminu maturalnego u izraelskich nastolatków.

W tym celu przyjrzeli się bliżej losom ponad 22 tys. dzieci, które straciły rodzica przed 18. rokiem życia, ponad 77 tys. dzieci, których rodzice rozwiedli się i ponad 600 tys. młodych ludzi bez tego typu doświadczeń.

Ustalili, że wyniki egzaminu maturalnego badanej młodzieży były znacznie bardziej związane z poziomem wykształcenia opiekuna, który towarzyszył jej w codziennym życiu, niż z poziomem wykształcenia rodzica, którego zabrakło.

Szczególnie ważną rolę odgrywały w tym wypadku matki, które jako osoby spędzające zazwyczaj najwięcej czasu z dzieckiem, miały najsilniejszy wpływ na jego wyniki w nauce. Dla nastolatka strata matki była pod względem edukacyjnym gorsza niż strata ojca. Tylko obecność macochy – jeśli ojciec zdecydował się ponownie ożenić – stanowiła w tej sytuacji pewną rekompensatę.

„Trwa debata nad tym, co pomaga dzieciom osiągnąć sukces akademicki. My wykazaliśmy, że genetyka nie jest jedynym głównym czynnikiem. Liczy się też to, ile czasu rodzic spędza ze swoim dzieckiem” – komentuje prof. Bruce Weinberg, jeden z autorów badania, o którym można przeczytać pod adresem: https://news.osu.edu/time-parents-spend-with-children-key-to-academic-success/.

Nauka w Polsce – PAP

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!