Wiadomości

Czarnek: Polskie szkoły przyjęły 130 tys. dzieci uchodźców z Ukrainy

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Minister edukacji i nauki prof. Przemysław Czarnek poinformował, że do tej pory polskie szkoły przyjęły 130 tys. dzieci uchodźców z Ukrainy.

Według danych resortu, 20 tys. ukraińskich dzieci przebywa w przedszkolach, 85 tys. to uczniowie szkół podstawowych, zaś pozostali rozpoczęli edukację w Polsce w szkołach ponadpodstawowych. Prof. Czarnek przekazał liczby w poniedziałek w programie “Gość Wydarzeń” na antenie Polsat News. Jak przyznał, napływ fal ukraińskich dzieci do placówek w całym kraju, to około 10 tys. nowych uczniów każdego dnia.

– W żaden sposób dzieci ukraińskie nie zabierają środków finansowych przeznaczonych na polski system oświaty – zapewnił szef resortu edukacji. Przyznał on zarazem, że największych problemem jest rozmieszczenie uczniów-uchodźców w szkołach w Polsce.

– Pierwsza i zasadnicza rzecz, o którą dbamy, to to, żeby polskie dzieci mogły normalnie kontynuować proces edukacyjny. (…) Nie możemy dopuścić do przepełnienia klas i szkół – zaznaczył minister.

Prof. Czarnek podziękował także samorządowcom, z którymi współpracuje, w tym samorządowi warszawskiemu. – Wszędzie mamy dobry kontakt i odpowiadamy na postulaty, które są zgłaszane – stwierdził. – Zabezpieczyliśmy zwiększenie subwencji na dzieci z Ukrainy o 140 proc. Do połowy kwietnia tego roku samorządowcy mają dostać wypłatę za marzec – dodał szef resortu edukacji i nauki.

/dorzeczy.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!