Wiadomości

Cygański gang zmuszał Polaków do niewolniczej pracy

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Prawie 300 Polaków zostało wywiezionych do Wielkiej Brytanii i tam zmuszonych do niewolniczej pracy, przy czym za całym tym procederem stała cygańska rodzina z Polski. Sprawą zajęła się telewizja BBC – informuje portal wpolityce.pl.

W programie Panorama opisano sprawę zmuszania Polaków do niewolniczej pracy na terenie Wielkiej Brytanii. Oszukanym Polakom obiecano pensje w wysokości 300 funtów tygodniowo, do tego dobre warunki mieszkaniowe. Skończyło się na niewolniczej pracy dla cygańskich gangsterów.

– To była firma rodzinna. Wśród zaangażowanych osób są ojcowie, synowie, kuzyni, ciotki, wujkowie, matki. Dzielili się wizją tego, jak mogą wykorzystać ten towar – tłumaczy Caroline Haughey.

– Towar to ludzie – dodaje Caroline Haughey.

– Niech świat się dowie, że jest XXI wiek, a ludzie dalej są niewolnikami. Dalej są traktowani jak zwierzęta. Jak coś, na czym można zarobić i zbić majątek – mówi Mieczysław, ofiara gangu handlarzy niewolników.

– To był chlew. Spaliśmy na materacach, które znaleziono na ulicy, przykrywaliśmy się własnymi ubraniami, by chronić się przed zimnem – stwierdza Mirosław, jedna z ofiar.

Ośmioro członków cygańskiego gangu zostało skazanych na kary więzienia od 3 do 11 lat. Brytyjska policja zakłada, że cygańska rodzina mogła zarobić na tym procederze nawet 2 miliony funtów.

/wolityce.pl, bbc.com/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!