Wiadomości

„Corriere della Sera”: Johnson proponuje budowę alternatywy dla UE z udziałem Polski

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Szef brytyjskiego rządu proponuje utworzenie nowego sojuszu politycznego, gospodarczego i wojskowego, który ma być alternatywą dla Unii Europejskiej – twierdzi włoski dziennik „Corriere della Sera”.

Według informacji przekazanych przez włoski dziennik nowy sojusz pod przewodnictwem Wielkiej Brytanii miałby obejmować Ukrainę, Polskę, Estonię, Łotwę i Litwę. Ewentualnym kandydatem mogłaby być także Turcja. Inicjatywa Londynu miałaby na celu „budowę bloku państw chcących zachować suwerenność narodową, liberalnych w gospodarce i zdeterminowanych do przeciwdziałania polityce Rosji”.

„Corriere della Sera” twierdzi, że brytyjski premier podzielił się już tym pomysłem z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim podczas wizyty w Kijowie, która miała miejsce 9 kwietnia. Kijów miał nie podjąć żadnej decyzji w tej sprawie. Według włoskiej gazety Zełenski mógłby zmienić swoje stanowisko w tej sprawie i potraktować decyzję Johnsona poważniej, gdyby podczas unijnego szczytu 23 i 24 czerwca Bruksela nie uznała statusu Ukrainy jako kandydata do UE.

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!