Europa Wiadomości

Coraz więcej Włochów zaczyna tracić zaufanie do Unii Europejskiej

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Jak informuje portal dzienniknarodowy.pl popularność UE dramatycznie spadła we Włoszech podczas kryzysu koronawirusowego.

Według sondażu przeprowadzonego przez EumetraMR na zlecenie popularnego talk show “Quarta Repubblica” a opublikowanego w poniedziałek,  około 70% Włochów twierdzi, że nie ufa Unii Europejskiej. Spośród nich 49% Włochów jedynie trochę ufa UE, a 21% wcale jej nie wierzy. Zaufanie na poziomie 57 % z 2000 r. stopniało więc niemal dwukrotnie do zaledwie 30 %.

Wcześniej szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen przeprosiła Włochy za brak solidarności Europy w walce z kryzysem koronawirusowym i obiecała większą pomoc w radzeniu sobie z kryzysem gospodarczym. Ale ten ruch nie zmienił opinii Włochów.

To, co kiedyś było dla Włochów wartością symboliczną, europejska jedność, stopniowo przekształciło się w byt oddziałujący na nich negatywnie. Krótko mówiąc, przeważa idea, że  UE jest źródłem szkód dla kraju, a nie szansą na spójność i wzajemną pomoc. Ale wrogie uczucia często mają za cel jeden konkretny kraj: Niemcy.

70% ankietowanych dochodzi do wniosku, że „Niemcy nas duszą”. Tylko 16%  wyraża przeciwną opinię a 14% jest niezdecydowanych. Ta niekorzystna opinia na temat zachowania Niemiec jest wyrażana we wszystkich kategoriach społecznych, z naciskiem na klasy średnie (od 35 do 55 lat). Popiera ją większość wyborców ze wszystkich partii: z większą intensywnością w Lidze (84%), Braciach Włochach (87%) i Ruchu 5 Gwiazd (86%). Ale popiera ją także wyraźna  większość wyborców Forza Italia oraz nawet centrolewicowej Partii Demokratycznej – tu już bliżej 50 %.

Grunt pod brukselskimi elitami pali się coraz bardziej…

Źródło: dzienniknarodowy.pl

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!