Wiadomości

Coraz więcej ukraińskich dzieci uczęszcza do wrocławskich szkół

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Ukraińcy pracujący we Wrocławiu sprowadzają do miasta swoje dzieci. We wrocławskich szkołach podstawowych uczy się dziś ponad dwa razy więcej ukraińskich dzieci niż rok temu – pisze Gazeta Wrocławska.

Według danych magistratu, w tym roku szkolnym na 881 obcokrajowców uczących się we wrocławskich podstawówkach, aż 736 uczniów pochodzi z Ukrainy. Dla porównania jeszcze rok temu w szkołach podstawowych uczyło się 322 młodych Ukraińców. Do wrocławskich przedszkoli uczęszcza z kolei 187 dzieci pochodzenia ukraińskiego. Rok temu było ich 88. W gimnazjach i szkołach ponadgimnazjalnych uczy się 121 Ukraińców.

Obcokrajowcy uczący się w polskich szkołach mogą korzystać z dodatkowych lekcji języka polskiego oraz zajęć wyrównawczych. We wrocławskich szkołach podstawowych z takiej formy pomocy korzysta w sumie 285 dzieci. Łącznie mają dodatkowych ponad 600 godzin nauki języka polskiego oraz 150 godzin zajęć wyrównawczych.

– Nie chcemy, żeby cudzoziemcy zamykali się w swoim środowisku i tworzyli getta. Brak znajomości języka, to bariera, która może utrudniać funkcjonowanie – mówił prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz, kiedy opowiadał o rozpoczęciu projektu, dzięki któremu Wrocław uczy języka polskiego cudzoziemców.

Czytaj więcej: http://www.gazetawroclawska.pl/edukacja/a/coraz-wiecej-malych-ukraincow-we-wroclawskich-szkolach-liczby,12705276/

 

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!