Wiadomości

Co za odlot! Tusk na urodzinach KOD-u opowiadał o… “Królu Lwie”

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Przewodniczący PO Donald Tusk wygłosił kuriozalne wystąpienie podczas 6. urodzin Komitetu Obrony Demokracji. Zestawił KOD z „Solidarnością” i stwierdził, że wpisał się „w najlepszą historię naszej Ojczyzny ostatnich kilkudziesięciu lat”. Rządy PiS-u porównał do… rządów lwa Skazy w bajce dla dzieci „Król Lew”.

– Kiedy szukałem znaków nadziei w czasie najbardziej krytycznym, kiedy kilka lat temu wydawało się, że partia, która autoironicznie nazwała się Prawo i Sprawiedliwość przystąpiła do szturmu na prawo i sprawiedliwość w Polsce, kiedy wydawało się, że nie ma za bardzo nadziei, że jakoś opadły Polakom skrzydła, wyście tę nadzieję dawali. Dawaliście nadzieję także mnie wtedy, kiedy pełniłem funkcję szefa Rady Europejskiej. Nie macie pojęcia, ile energii, ile siły przetrwania i wiary w przyszłość dawaliście Polakom i Europejczykom na całym kontynencie — mówił Tusk do uczestników konwencji KOD.

Jak dodał, członkowie KOD wychodzili na ulicę protestować wtedy, kiedy wszyscy już zwątpili w zmianę.

– Każdego dnia, kiedy setki a później dziesiątki tysięcy Polaków wychodziło na ulicę na wezwanie KOD-u, zawsze wtedy Polska była lepsza. Każda godzina, każdy dzień waszego zaangażowania (…) powodował, że Polska była wbrew tej władzy lepsza. (…) Za to serdeczne dzięki — powiedział Tusk.

– Wpisaliście się w najlepszą historię naszej Ojczyzny ostatnich kilkudziesięciu lat — stwierdził szef PO.

– Był Komitet Obrony Robotników, był Studencki Komitet Solidarności, była wielka „Solidarność” i to jest wasz Komitet Obrony Demokracji. To jest niezwykle szczęście, nie tylko moje, że przez najciemniejsze lata naszej historii zawsze mogłem spotkać na moje drodze ludzi bezinteresownych, odważnych, szlachetnych. (…) To tacy ludzie jak wy w przeszłości i dzisiaj okazują się największą siłą polskiego narodu — powiedział.

– Po moim powrocie do Polski, gdziekolwiek się nie pojawiłem, to przede wszystkim widziałem ludzi KOD-u. Odważne dziewczyny, odważnych facetów, bezkompromisowych. …) My wyjdziemy z tego mroku, prędzej niż tej władzy się wydaje, (…) dlatego że w Polsce są tacy ludzie jak Wy — zachwalał KOD Tusk.

– Dzisiaj stoimy przed wyzwaniami nawet jeszcze większymi od tych, które stały się powodem Waszego działania. Nie tylko zagrożona jest konstytucja, ład prawny, niezależność sadów, wolność mediów, ale przez tchórzostwo i interesowność tej władzy, zagrożone jest coraz częściej po prostu ludzkie życie — mówił.

Tusk wyjawił, że ostatnio oglądał z wnukami bajkę „Król Lew”. Stwierdził, że zaprezentowana jest w niej dobrze… obecna sytuacja polityczna w Polsce.

– Niedawno, kilka dni temu oglądałem z moimi wnukami „Króla Lwa”. Właściwie zrozumiałem, że to taka metafora dzisiejszych czasów. Pamiętacie, był ten zły lew Skaza. Kiedy objął władzę, wokół było albo ciemno, albo była pożoga, kompletna ruina, a jego ludzie , jego władza, to były te hieny, które zajmowały się wyłącznie rabowaniem własnych obywateli. Działały wyłącznie we własnym interesie. I tak naprawdę nie ma w tej metaforze, przenośni, ani grama przesady. Dzisiaj, kiedy trzeba stanąć na polu najpoważniejszej walki w ostatnich kilkudziesięciu latach, prezes Kaczyński i władza zajmują się obroną jakiegoś pana Mejzy, polityków, którzy okradali kontenery PCK, którzy wyłudzali pieniądze W Parlamencie Europejskim. To jest dokładnie jak z tym Skazą z króla Lewa i jego hienami. Polską rządzi tchórz, kiedy potrzeba ludzi odważnych — powiedział.

– Ten mrok, który zapadł nad Polską kiedyś się skończy, ale to się samo nie stanie, i dlatego pozostajecie czymś więcej niż znakiem nadziei. To wy jesteście tą najbardziej autentyczną gwarancją, że przyjdzie ten lepszy dzień. Ja w to głęboko wierzę, trzymajcie się, nie dajcie się — zakończył swój kuriozalny występ.

/wpolityce.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!