Wiadomości

Co z korytarzem Zangezur? Ostre słowa Erdoğana pod adresem Iranu

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Podczas wizyty prezydenta Turcji w Azerbejdżanie na tapecie pojawiła się kwestia korytarza Zangzur.

Przypomnijmy, że Azerbejdżan składa się niejako z dwóch części. Z jego zasadniczym terytorium nie graniczy bowiem Nachiczewańska Republika Autonomiczna. Co więcej, Nachiczewańska Republika Autonomiczna, która od zasadniczego terytorium Armenii oddziela należącym do Armenii region Sjunik (azerb. Zangezur), graniczy z Turcją.

Dla jednoczącego się świata tureckiego uzyskanie połączenia przez region Zangezur (Sjunik) ma niebagatelne znaczenie. Stąd naciski na Armenię, która to z kolei może liczyć na Iran, który wielokrotnie dawał do zrozumienia, że nie pozwoli na jakiekolwiek zmiany granic kosztem Armenii.

Warto w tym miejscu zaznaczyć, że północno zachodni Iran to Południowy Azerbejdżan, graniczący od północy z Republiką Azerbejdżanu, a od zachodu z Turcją, w którym to dominuje ludność turecka. Bardzo silne są tam tendencje separatystyczne. Nic więc dziwnego, że Iran obawia się wzrostu potęgi Turcji i Azerbejdżanu i ich zbliżenia…

– Jeśli szybko rozwiążemy kwestię Zangezur, będzie to miało zasadnicze znaczenie dla wzmocnienia stosunków turecko-azerbejdżańskich – mówił podczas w trakcie wspólnej konferencji prasowej z prezydentem Azerbejdżanu prezydent Turcji Recep Tayyip Erdoğan. – Otwarcie Korytarza Zangezur jest nieuniknione. Im szybciej tym lepiej. Zwiększymy nasze wysiłki w tym zakresie – dodał prezydent Azerbejdżanu İlham Əliyev:

Dziś prezydent Turcji powrócił do tej kwestii. – Co do otwarcia korytarza Zangezur to problem jest nie z Armenią, ale problem jest z Iranem. To, że Iran prezentuje taką postawę, denerwuje Azerbejdżan i nas – stwierdził na spotkaniu z dziennikarzami Recep Tayyip Erdoğan, wskazując, że Armenia by ustąpiła, gdyby nie stanowisko Iranu.

Tymczasem linia kolejowa biegnąca wzdłuż rzeki Araks do Zangezur jest już gotowa…

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!