Wiadomości

Co najmniej 22 dzieci zginęło w ataku sił koalicji w Jemenie

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Co najmniej 22 dzieci i cztery kobiety to ofiary śmiertelne ataku z powietrza sił koalicji arabskiej pod wodzą Arabii Saudyjskiej w zachodnim Jemenie – poinformował w piątek zastępca sekretarza generalnego ONZ. ds. pomocy humanitarnej Marc Lowcock.

Do ataku doszło w czwartek w regionie Al–Duraihimi, 20 km na południe od miasta Al-Hudajda w zachodnim Jemenie, kiedy cywile uciekali ze strefy ogarniętej walkami. Al–Hudajda znajduje się w rękach szyickich rebeliantów z ruchu Huti.

Czworo innych dzieci zostało zabitych w czwartek w innych nalotach w tym samym regionie. „To już drugi raz w ciągu dwóch tygodni dochodzi do sytuacji, że w nalocie przeprowadzonym przez Arabię Saudyjską ginie kilkudziesięciu cywilów” – podkreślił Lowcock w oświadczeniu.

Ale agencja prasowa WAM ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich, które są filarem arabskiej koalicji, poinformowała, że to Huti wystrzelili rakietę „balistyczną wyprodukowaną w Iranie” przeciwko cywilom, zabijając jedno dziecko i raniąc kilkadziesiąt innych, w tym troje ciężko.

Od dwóch tygodni w regionie Al–Duraihimi toczą się walki między rebeliantami a siłami prorządowymi sformowanymi przez siły emirackie.

9 sierpnia 51 osób, w tym 40 dzieci, zginęło na północy Jemenu w ataku przypisywanym siłom koalicji; rannych zostało 79 osób, w tym 56 dzieci – poinformował Międzynarodowy Komitet Czerwonego Krzyża. Koalicja wszczęła w tej sprawie dochodzenie.

Arabska koalicja pod wodzą Rijadu, która walczy z rebeliantami Huti pod hasłem przywrócenia do władzy prezydenta Abd ar-Raba Mansura al-Hadiego, jest oskarżana o dokonywanie wielu ataków przeciwko cywilom w Jemenie. Przyznaje się do przeprowadzenia niektórych ataków, ale systematycznie oskarża Hutich o używanie cywilów jako żywych tarcz. Hadiemu podlega tylko południowa część kraju; Huti kontrolują stolicę kraju Sanę oraz rozległe terytoria na północy i zachodzie kraju. HRW: śledczy jedynie ukrywają zbrodnie wojenne

W opublikowanym w piątek komunikacie organizacja Human Rights Watch (HRW) oceniła, że śledztwa koalicji w sprawie tego rodzaju ataków „nie są wiarygodne”. – Od ponad dwóch lat koalicja utrzymuje, że prowadzi wiarygodne dochodzenie w sprawie ataków lotniczych, ale śledczy jedynie ukrywają zbrodnie wojenne – powiedziała dyrektor HRW ds. Bliskiego Wschodu Sarah Leah Whitson.

Jemen pogrążony jest w chaosie od 2011 roku, gdy społeczna rewolta położyła kres wieloletnim dyktatorskim rządom prezydenta Alego Abd Allaha Salaha. Konflikt nasilił się, gdy w marcu 2015 roku interwencję w Jemenie rozpoczęła Arabia Saudyjska.

Międzynarodowa koalicja (Bahrajn, Bangladesz, Egipt, Jordania, Katar, Kuwejt, Maroko, Senegal, Sudan i Zjednoczone Emiraty Arabskie) od trzech lat walczy w Jemenie z rebeliantami Huti, wspieranymi przez Iran.

Według ONZ wojna w Jemenie pochłonęła od 2015 r. prawie 10 tys. ofiar i wywołała „największy kryzys humanitarny na świecie”.

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!