Europa Wiadomości

Co czwarty Francuz nie ma zamiaru szczepić się na koronawirusa

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Jak donosi portal nczas.com według badań przeprowadzonych przez gazetę „Les Échos”, od 20 do 25% Francuzów jest niechętnych szczepieniom przeciw Covid-19. Naukowcy z całego świata próbują opracować szczepionkę, a tu taka niewdzięczność…

Władze coraz częściej zauważają, że największą przeszkodą w zaszczepieniu ludności przeciw koronawirusowi może się okazać nie wynalezienie i produkcja szczepionki, ale niechęć do niej ludzi.

Według ankiety „Les Échos” niechęć di tego środka może być większa niż oczekiwano. 1 na 4 Francuzów odmówiłby szczepienia. „Ta nieufność może stać się problemem, gdy szczepionka stanie się dostępna” – piszą francuscy naukowcy należący do projektu Coconel, zainicjowanego przez konsorcjum jednostek badawczych, w tym Wyższej Szkoły Zdrowia Publicznego (EHESP).

Ankietę przeprowadzono drogą internetową na reprezentatywnej próbie populacji jeszcze pod koniec marca, na początku wybuchu pandemii. Według tego badania w odrzuceniu szczepionki liderują osoby o niskich dochodach (37%), ludzie w wieku powyżej 75 (22%) i młode kobiety w wieku od 18 do 35 lat (36%). Dla tych ostatnich wątpliwości mogą być związane z doświadczeniami szczepionkowymi ich dzieci.

Kwestię szczepień poruszono w debacie wokół kryzysu koronawirusowego nie po raz pierwszy. 10 lat temu, kiedy pojawiła się grypa H1N1, szczepionka też wywołała kontrowersje dotyczące potencjalnych skutków ubocznych. Socjologa Patrick Ward, który także brał udział w badaniu, zwraca uwagę, że wówczas niesłusznie takie głosy zignorowano.

Zarządzający tamtym kryzysem postanowili nie podnosić publicznie kwestii bezpieczeństwa szczepionek z obawy, że wywołają one irracjonalne reakcje – wyjaśnia Ward. Było to błędem. W przypadku opracowania szczepionki przeciwko koronawirusowi tylko „przejrzystość i dobra komunikacja” zapewnią, że szczepienia nie przełożą się na konflikt społeczny -dodaje socjolog.

Francuzi są najbardziej na świecie nieufni wobec szczepionek. Dla porównania w USA tylko 20% Amerykanów wyraziło niechęć wobec zaszczepienia się przeciw koronawirusowi.

Pytanie tylko czy szczepienia będą kwestią wyboru?

Źródło: nczas.com

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!