Historia

Cieszynianie z obu stron Olzy świętują 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Huczne obchody tej wyjątkowej rocznicy rozpoczęły się na Śląsku Cieszyńskim właśnie dziś i potrwają do niedzieli. I właśnie w niedzielę, 21 października, w ramach pikniku artystycznego na cieszyńskim Rynku wystąpi sporo zaolziańskich zespołów i chórów, a o godz. 19 zagra Ampli Fire.

W piątkowe samo południe miało miejsce uroczyste składanie wieńców i kwiatów na Cmentarzu Komunalnym. Na wieczór zaplanowano Koncert Galowy w Teatrze im. A. Mickiewicza, czyli premierę polską filmu pt. „Pierwsi Niepodlegli” oraz koncert Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego, a także wręczenie narody Miasta Cieszyna w dziedzinie kultury.

W sobotę o godz. 17 rozpocznie się na cieszyńskim rynku wiec historyczny. W programie widowiska artystycznego pt. Sztandary Niepodległości“ wystąpią tacy aktorzy jak: Natalia Sikora, Olga Szomańska, Olga Bończyk.

Oczywiście, nie zabraknie również Zaolzia. W ramach niedzielnego pikniku artystycznego „W Cieszynie na rynku“, który rusza o 14 godz. wystąpią zespoły Dziecka ze Stonawy, ZT Trzanowice, Suszanie, Bystrzyca, ZPiT Olza, Błędowice, kapela „Bez miana“, TA Grupa czy Gimnaści. Wieczorem (o godz. 18) zaś będzie okazja do wspólnego śpiewania pieśni patriotycznych nie tylko z chórem męskim Gorol z Jabłonkowa. Na zakończenie na scenie pojawią się Ampli Fire.

A dlaczego na obchody wybrano właśnie te daty? -Jeszcze przed zakończeniem I wojny światowej, 19 października 1918 r., powstała w Cieszynie Rada Narodowa Księstwa Cieszyńskiego – pierwszy zorganizowany i niezależny od państw zaborczych organ polskiej władzy. 27 października 1918 r. na cieszyńskim Rynku miał miejsce wielotysięczny wiec ludności polskiej opowiadającej się za przynależnością do odrodzonej Rzeczypospolitej Polskiej – tłumaczą organizatorzy.

– Faktyczne przejęcie przez Radę Narodową „władzy z ramienia rządu polskiego” nastąpiło w nocy z 31 października na 1 listopada 1918 r., gdy w wyniku bezkrwawego zamachu polscy oficerowie rozbroili austriackie wojsko i opanowali strategiczne punkty w Cieszynie i okolicy – dodają.

/zwrot.cz/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!