Europa Gospodarka Wiadomości

Chorwacja stanie się członkiem Funduszu Inwestycyjnego Trójmorza

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Jak zawiadamia portal kresy.pl rząd Chorwacji poinformował, że kraj ten dołączy do Funduszu Inwestycyjnego Trójmorza. Udział w Funduszu zadeklarowały już Polska, Rumunia, Węgry, Bułgaria, Estonia i Łotwa.

Rząd podjął w środę (14 października – red.) decyzję w sprawie krajowego koordynatora Inicjatywy Trójmorza i wpłaty do Funduszu Inwestycyjnego Inicjatywy (…)  Ta ostatnia decyzja przewiduje, że Chorwacki Bank Odbudowy i Rozwoju będzie uczestniczył w strukturyzowaniu funduszu, którego łączna wartość szacowana jest na 3-5 mld euro. Podkreśla to stałe poparcie Chorwacji dla inicjatywy i dodatkowo pozycjonuje ten kraj jako kluczowego i aktywnego uczestnika platformy – czytamy na stronie chorwackiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych i Europejskich.

Podkreślono, że incjatywa jest ważna dla Chorwacji także ze względu na budowę terminala LNG u wybrzeży wyspy Krk, który połączy się z już istniejącym terminalem w Polsce.

Inicjatywa Trójmorza zrzesza 12 państw – poza Polską i Czechami także: Bułgarię, Estonię, Chorwację, Litwę, Łotwę, Węgry, Austrię, Rumunię, Słowację i Słowenię. Powołana została na szczycie w Dubrowniku w 2016 r. Początkowo widziano w niej projekt polityczny, z czasem zaczął on nabierać wymiaru gospodarczego. Status obserwatorów przy Inicjatywie posiadają Niemcy i Stany Zjednoczone.

Jak informowano na portalu kresy.pl, 18 i 19 października w Tallinie odbędzie się 5. szczyt Trójmorza. Zarząd Funduszu Trójmorza ma przy tej okazji ogłosić decyzje o finansowaniu projektów infrastrukturalnych. Z powodu pandemii część przywódców państw członkowskich oraz m.in. Prezydent Niemiec i Sekretarz Stanu USA uczestniczyć będą w szczycie poprzez połączenie internetowe. Ponadto swój udział w rozmowach zapowiedziała, z ramienia instytucji Unii Europejskiej, Wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej, Margrethe Vestager.

Fundusz Trójmorza przeżywa dynamiczny rozwój. Na szczycie zostanie potwierdzone przystąpienie do niego kolejnych państw. W sumie tworzyć go będzie dziewięć krajów członkowskich. Fundusz dokonuje obecnie przeglądu projektów transgranicznych, które mogą uzyskać jego finansowanie — powiedział w sobotę szef gabinetu Prezydenta RP Krzysztof Szczerski.

Szef Gabinetu Prezydenta RP zaznaczył, że państwa Inicjatywy Trójmorza „mają szansę stać się ważnym odbiorcą środków inwestycyjnych w ramach nowego budżetu Unii Europejskiej na lata 2021-2027”. Krzysztof Szczerski podkreślił, że „zarówno środki krajowe, europejskie jak i pochodzące od komercyjnych inwestorów poprzez Fundusz będą niezbędne w procesie tworzenia nowych łańcuchów dostaw”. Polska i i pozostałe kraje Trójmorza widzą dla siebie ważne miejsce w tym procesie, zaznaczył.

Prezydencki minister poinformował, że poniedziałkowy szczyt będzie okazją do podsumowania dotychczasowych osiągnięć Inicjatywy, „spośród których najważniejsze to powołanie i rozwój m.in. Funduszu Inwestycyjnego Inicjatywy Trójmorza oraz Forum Biznesu Państw Inicjatywy Trójmorza, utworzenie indeksu giełdowego – CEEplus, opracowanie listy projektów priorytetowych oraz powstanie Rady Biznesu Trójmorza”.

Szczerski zaznaczył, że Inicjatywa Trójmorza nawiązuje do korzeni Unii Europejskiej. Tak jak było u początków integracji europejskiej, Trójmorze także skupia się na wspólnym działaniu w konkretnych kwestiach gospodarczych: tworzeniu infrastruktury transportowej czy energetycznej, a dzięki temu buduje spójność i jedność pomiędzy krajami”– powiedział prezydencki minister. Według niego, Trójmorze ma wszelki potencjał, by powtórzyć sukces znany z historii Unii Europejskiej i wpisać się pozytywnie w jej dalszy rozwój, zgodny z tradycją integracji na kontynencie.

Na zakończenie szczytu przewidziane jest przyjęcie wspólnej deklaracji.

To niewątpliwie dobry kierunek.

Źródło: kresy.pl

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!