Świat Wiadomości

Chiny zwalczają nielegalne kopalnie kryptowalut

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Jak donosi portal whatsnext.pl Chiny polują na nielegalne kopalnie kryptowalut.

Wskazuje na to najnowszy raport serwisu Bloomberg, wedle którego, obawy o zbliżające się niedobory energii elektrycznej skłoniły chiński rząd do ścigania górników kryptowalut, którzy łamią zakaz tej praktyki. Wedle cytowanych w raporcie anonimowych źródeł, inspekcje rządowe „wymierzone w nielegalną działalność wydobywczą w szkołach wyższych, instytucjach badawczych i centrach danych” stały się w ciągu ostatnich kilku miesięcy coraz częstsze w wielu prowincjach.

Jak to się mówi, dura lex, sed lex. Zwłaszcza że, przynajmniej na papierze, rząd Chin ma czyste ręce, bo cały ten zakaz jest motywowany tym, aby uczynić państwo bardziej neutralnym pod względem emisji dwutlenku węgla w ciągu najbliższych lat. Jednak trudno nie dojrzeć w tym zwyczajnej obawy o wpływ nieregulowanych kryptowalut na społeczeństwo, jako że w przeszłości rząd ograniczył instytucjom finansowym obsługę związanych z nimi transakcji i sam wprowadził swojego cyfrowego juana.

Jednak kopanie kryptowalut w Chinach jest ponoć ciągle powszechnym procederem i to nawet na dużą skalę. Wedle raportu, gdzieś tam żyje sobie nawet jegomość, który ciągle unika wykrycia, przenosząc nieustannie sto platform wydobywczych do różnych magazynów. Inny wybrali prostszą drogę – przenieśli swoje kopalnie poza granice Chin.

Autor: Mateusz Łysoń

Co wy na to?

Źródło: whatsnesxt.pl

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!