Wiadomości

Chiny oskarżają wojska indyjskie o wtargnięcie na ich terytorium i oddanie strzałów. Indie zaprzeczają

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Pekin oskarża New Delhi o „poważną prowokację wojskową” po rzekomym przekroczeniu przez żołnierzy indyjskich spornej granicy. Armia indyjska odrzuca te oskarżenia.

Chiny poinformowały we wtorek, że ich wojska zostały zmuszone do podjęcia „środków zaradczych”, gdy żołnierze indyjscy przekroczyli granicę w Himalajach i otworzyli ogień. Stosunki między dwoma sąsiadami uzbrojonymi w broń nuklearną pogorszyły się od czasu starcia w regionie Ladakhu 15 czerwca, w którym zginęło 20 żołnierzy indyjskich.

Ministerstwo obrony Pekinu oskarżyło Indie o „poważną prowokację militarną”, gdy żołnierze indyjscy przekroczyli w poniedziałek linię rozgraniczenia w regionie zachodniego pogranicza i „otworzyli ogień w kierunku chińskich żołnierzy z patrolu granicznego”.

„Chińskie oddziały obrony granicznej zostały zmuszone do podjęcia odpowiednich środków zaradczych w celu ustabilizowania sytuacji w terenie” – powiedział Zhang Shuili, rzecznik Dowództwa Obszaru Zachodniego Armii Ludowo-Wyzwoleńczej (PLA).

Zachodnie dowództwo wojskowe Chin poinformowało, że do wtargnięcia doszło w poniedziałek wzdłuż południowego wybrzeża jeziora Pangong na obszarze znanym po chińsku jako Shenpaoshan. Nazwa indyjska tego regionu to Chushul. Zhang powiedział, że Indie naruszyły porozumienia osiągnięte przez oba kraje i ostrzegł, że ich działania mogą „łatwo wywołać nieporozumienia”.

„Prosimy stronę indyjską o natychmiastowe zaprzestanie niebezpiecznych działań… oraz ścisłe zbadanie i ukaranie personelu, który oddawał strzały, aby zapewnić, że podobne incydenty się nie powtórzą” – stwierdził Zhang w wydanym oświadczeniu.

Armia indyjska zaprzeczyła, aby ​​jej wojska „przekroczyły granicę LAC” lub uciekły się do „strzelania”. „To właśnie PLA rażąco łamie umowy i przeprowadza agresywne manewry” – podała armia w wydanym we wtorek oświadczeniu.

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!