Wiadomości

Chiny grożą USA zbyciem amerykańskich papierów wartościowych

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Ciągłe oskarżanie Chin o przyczynienie się do rozprzestrzeniania koronawirusa oraz groźby z tym związane mogą zmusić Pekin do odwetu z użyciem amerykańskich papierów wartościowych – pisze chińskie wydanie South China Morning Post.

Według gazety, Chiny, znużone oskarżeniami ze strony USA, mogą sprzedać część amerykańskiego długu publicznego, a tym samym doprowadzić do załamania kursu dolara. Według dziennikarzy Pekin rozważa możliwość wyciągnięcia „karty atutowej trzymanej w rękawie”, która w najbardziej nieodpowiednim momencie może wstrząsnąć amerykańskim rynkiem papierów wartościowych. Faktem jest, że Waszyngton jest obecnie zajęty emisją nowych obligacji w celu sfinansowania szeregu programów przyjętych celem zwalczania epidemii koronawirusem i jej konsekwencji, a ich wartość sięga 4 bln. dolarów.

– Kraje takie jak Chiny i Rosja bardzo pragną odejść od rozliczeń w dolarach amerykańskich. Przynajmniej w celu „rozbrojenia” rządu USA – powiedział Xu Sitao, główny ekonomista Deloitte China.

Należy pamiętać, że dług publiczny USA wobec Chin wynosi 1,1 bln USD. Chiny mogą znacznie zmniejszyć wolumen inwestycji w amerykańskie papiery wartościowe, a nawet sprzedać część amerykańskiego długu publicznego, co doprowadzi do gwałtownego wzrostu oprocentowania amerykańskich papierów wartościowych.

Jednak, według niektórych ekspertów, sprzedaż przez Chiny nawet całego długu publicznego USA nie doprowadzi do załamania kursu dolara, ponieważ Rezerwa Federalna USA kupi go „do ostatniego centa”. Czymże jest 1,1 biliona długu rządu USA, którego dysponentem są Chiny, w zestawieniu z tym, że FED w ciągu półtora miesiąca wykupił obligacje rządowe za 2,5 bln USD. dolarów i nadal bierze udział w takim wykupie. Z drugiej strony, zbycie długu rządowego USA przez Chiny może doprowadzić do reakcji łańcuchowej, która może wpłynąć na gospodarkę amerykańską.

/topwar.ru/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!