Wiadomości

Chiny chcą zbudować bazę na Księżycu z cegieł z księżycowej gleby

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Chiny chcą w ciągu pięciu lat zacząć budować bazę na Księżycu, wykorzystując do tego roboty wytwarzające cegły z księżycowej gleby – podała w czwartek agencja Reutera, powołując się na chińskiego naukowca, cytowanego przez lokalne media.

Według nich ponad 100 chińskich naukowców i przedstawicieli przemysłu kosmicznego spotkało się niedawno na konferencji w Wuhanie w środkowej części kraju, by rozmawiać o potencjalnych metodach budowy infrastruktury na Księżycu.

Ekspert z Chińskiej Akademii Inżynierii Ding Lieyun oświadczył, że jego zespół opracowuje roboty nazywane „chińskimi super murarzami”, które mają wytwarzać cegły z księżycowej gleby – przekazał dziennik “Changjiang Ribao”.

„Budowa środowiska życia na Księżycu jest konieczna do jego długoterminowej eksploracji i z pewnością zostanie w przyszłości osiągnięta” – powiedział Ding, przyznając jednak, że trudno byłoby tego dokonać w krótkim czasie.

Roboty wytwarzające cegły mają według planu zostać wysłane na Księżyc w misji Chang’e-8 około 2028 roku – powiedział naukowiec. Według niego Chiny planują przywiezienie na Ziemię pierwszej próbki gruntu z tzw. ciemnej strony Księżyca około 2025 roku.

Chiny pozyskały już próbki gleby z bliższej strony Księżyca w 2020 roku w ramach misji Chang’e-5 – informowały chińskie media.

Chińska agencja kosmiczna CNSA ogłosiła plany utworzenia na Księżycu stałej stacji badawczej, w której tajkonauci mieliby przebywać przez długie okresy. Media informowały również o porozumieniu pomiędzy CNSA a rosyjskim Roskosmosem w sprawie planów budowy wspólnej stacji księżycowej przed 2036 rokiem.

/PAP – Nauka w Polsce/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!