Wiadomości

Chińskie okręty wojenne pojawiły się w pobliżu Okinawy. Wśród nich lotniskowiec

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Osiem okrętów marynarki wojenne Chin w tym lotniskowiec, przepłynęło w poniedziałek nieopodal japońskiej wyspy Okinawa. Chiny twierdzą, że prowadzą wyłącznie ćwiczenia na zachodnim Pacyfiku – informuje portal Defence24.pl, powołując się na doniesienia South China Morning Post.

Ministerstwo obrony Japonii poinformowało w komunikacie, że zaobserwowało osiem chińskich okrętów wojennych chińskiej marynarki wojenne w tym pierwszy chiński lotniskowiec „Liaoning” oraz kilka niszczycieli, które przepłynęły między wyspą Okinawa a Miyakojimą. W skład grupy jak przekazuje USNI News poza lotniskowcem weszło pięć niszczycieli (Type 055: CNS Nanchang, Type 052D: CNS Xining, CNS Urumqi i CNS Chengdu, Type 052C: CNS Zhengzhou) fregata (Typ 054A CNS Xiangtan) i okręt wsparcia z ang. Fast combat support ship (Typ 901 CNS Hulunhu). Okręty zostały zauważone w poniedziałek, jak płynęły z Morza Wschodniochińskiego przez wody pomiędzy wyspą Okinawa a wyspą Miyako, zmierzając w kierunku Oceanu Spokojnego.

Mimo tego, że chińskie okręty nie naruszyły wód terytorialnych Japonii, to jak podało Japońskie ministerstwo w trakcie przepływu grupy okrętów, śmigłowce, które znajdowały się na pokładzie chińskiego lotniskowca “Liaoning” startowały i lądowały. Jak podaje USNI News na lotniskowcu według zdjęć załączonych do chińskiego komunikatu prasowego zauważono kilka myśliwców pokładowych J-15, a także śmigłowce Changhe Z-8 i Harbin Z-9.

Jak podaje agencja Reutera, chińskie ministerstwo obrony nie chciało udzielić komentarza w sprawie pojawienia się okrętów chińskich w pobliżu wyspy Japońskiej. Tajwańskie ministerstwo obrony poinformowało natomiast, że będzie monitorować ruch grupy okrętów, określiło jednocześnie obecną sytuację jako “normalną”. Ministerstwo obrony Japonii podało, że Japońskie Morskie Siły Samoobrony wysłały “Izumo” czyli niszczyciel śmigłowcowy, który ma wiele cech lotniskowca, a także morskie samoloty patrolowe P-1 i samoloty P-3C czyli samolot rozpoznawczy i patrolowy zwalczania okrętów podwodnych do obserwacji sytuacji na wodach.

Rzecznik chińskiej marynarki wojennej Gao Xiucheng powiedział, że grupa wraz z lotniskowcem „Liaoning” prowadzi szkolenia na zachodnim Pacyfiku i że jest to rutynowe szkolenie organizowane przez chińską marynarkę wojenną, zgodnie z jej rocznym planem oraz zgodnie z prawem międzynarodowym – przekazał USNI News, cytując agencję chińską agencję informacyjną Xinhua.

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!