Świat Wiadomości

Chiński rząd nałożył na firmę Alibaba karę w wysokości 2,75 mld dolarów

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Jak możemy przeczytać na portalu kresy.pl chińska agencja państwowa ds. regulacji rynku (SAMR) nałożyła na Alibabę karę w wysokości 18,2 mld juanów, czyli 2,75 mld dolarów. SAMR stwierdziła, że Alibaba nadużyła swojej pozycji, nakładając kary na sprzedawców, którzy nie sprzedawali swoich towarów jedynie na jej platformach – podaje agencja „Reuters” w sobotę. Koncern stosował wspomnianą zasadę od 2015 roku.

Agencja „Reuters” zwraca uwagę, że grzywna, która wynosi około 4 proc. krajowych przychodów Alibaby z 2019 roku, pokazuje, że chińskie egzekwowanie przepisów antymonopolowych na platformach internetowych weszło w nowy etap.

„Ta kara będzie postrzegana przez rynek jako zamknięcie sprawy antymonopolowej. To rzeczywiście najważniejsza sprawa antymonopolowa w Chinach” – oświadczył w rozmowie z agencją Hong Hao, szef działu badań BOCOM International w Hongkongu.

Oprócz nałożenia grzywny, która należy do najwyższych w historii kar antymonopolowych na świecie, regulator nakazał Alibabie dokonanie „gruntownych korekt” w celu wzmocnienia ochrony praw konsumentów.

Grzywna jest ponad dwukrotnie wyższa niż 975 milionów dolarów zapłaconych w Chinach przez Qualcomm, największego na świecie dostawcę chipów do telefonów komórkowych. Koncern został ukarany w 2015 roku za praktyki monopolistyczne.

Alibaba poinformowała, że przyjmuje karę. Zadeklarowała, że postara się działać w zgodzie z chińskim prawem.

Założyciel Alibaby Jack Ma skonfliktował się z przedstawicielami chińskiego rządu, gdy zaczął otwarcie krytykować krajowe przepisy dotyczące banków.

Jak widać Chińczycy nie boją się wielkich korporacji.

Źródło: kresy.pl

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!