Gospodarka Polska Świat Wiadomości

Chińscy pracownicy fabryk zarabiają tyle samo co Polacy

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Jak donosi portal money.pl pracownicy fabryk w Chinach zarabiają już prawie tyle samo, co ich odpowiednicy w Polsce. W tej sytuacji część polskich firm przenosi produkcję do kraju, ale inne pozostają w Państwie Środka z innych powodów.

Średnie wynagrodzenie w Szanghaju, gdzie w Chinach zarabia się najlepiej, wynosi już równowartość 3837 zł na rękę, czyli o około 300 zł więcej niż w Polsce. Minimalna płaca to ok. 1,3 tys. zł, a stawka godzinowa to co najmniej 11,30 zł.

Pensje w Chinach w ostatnich 10 latach wzrosły o około 70 proc. W ten sposób Chiny utraciły swoją przewagę konkurencyjną w postaci bardzo niskich kosztów pracy. Część polskich firm postanowiło w tej sytuacji przenieść produkcję z Chin do Polski, ale inne postanowiły zostać.

Jak pisze gazeta, polskie firmy obecnie produkują w Chinach głównie z innych powodów niż niskie koszty. Z jednej strony, lokalna produkcja pozwala im na dostęp do coraz bardziej chłonnego rynku wewnętrznego. Z drugiej – chińskie fabryki są często bardziej zaawansowane technologicznie niż te w Polsce.

– Chiny się bogacą i otwierają na zachodnie produkty oraz produkty wyżej przetworzone i luksusowe. Ci, którzy teraz produkują tylko na Europę, będą chcieli sprzedawać też w Chinach i szerzej w Azji – mówi “Wyborczej” Karol Tyrała, partner zarządzający w firmie VMIX Ltd. zajmującej się doradztwem w Chinach.

Jak sądzicie? Czy jest się czym chwalić? Piszcie w komentarzach.

Źródło: money.pl

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!