Wiadomości

Chińczykom udało się stworzyć z miedzi sztuczne złoto

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

„Niemal identyczny” ze złotem jest materiał stworzony przez chińskich naukowców z miedzi. Eksperci przekonują, że może on znacząco ograniczyć zużycie drogich metali w przemyśle.

Magazyn „Science Advances” poinformował, że eksperyment przeprowadzono Dalian Institute of Chemical Physics, który podlega Chińskiej Akademii Nauk. Zespół kierowany przez prof. Sun Jiana bombardował atomy miedzi strumieniem gorącego, elektrycznie naładowanego gazu szlachetnego argonu.

Wybite atomy miedzi były łapane i chłodzone. Na powierzchni nowej substancji zbierała się cienka warstwa piasku mierząca zaledwie kilka nanometrów. Substancja ta trafiła następnie do reaktora jako katalizator w procesie reakcji węgla w alkohol.

„Cząsteczki osiągnęły wydajność katalityczną ekstremalnie podobną tego tej, którą mają złoto albo miedź” – oświadczyli badacze.

Miedź i złoto należą do tej samej grupy układu okresowego – oba są metalami przejściowymi i mają podobną wagę oraz właściwości. Przez wieki alchemicy próbowali stworzyć metodę zmiany taniej miedzi w szlachetne złoto.

Dziennik „South China Morning Post” podkreśla, że nowego materiału stworzonego w laboratorium w mieście Liaoning nie można użyć na przykład w produkcji fałszywych monet. Jego gęstość jest bowiem taka sama jak zwykłej miedzi.

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!