Gospodarka Świat Wiadomości

Chińczycy deklarują całkowite wyeliminowanie ubóstwa

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Agencja Xinhua poinformowała, o efektach konferencji gospodarczej chińskich władz. Wśród wyzwań znalazło się m.in. zapobieganie zagrożeniom gospodarczym, redukcja ubóstwa, walka z zanieczyszczeniem, a także kontrola ryzyka finansowego. Padła też zapowiedź zmiany hasła „Made in China” na „Created in China”

Ponad 400 wysokich rangą dygnitarzy Komunistycznej Partii Chin obradowało od poniedziałku za zamkniętymi drzwiami hotelu wojskowego w Pekinie, przekuwając wizję zaprezentowaną przez prezydenta Xi Jinpinga na niedawnym XIX zjeździe partii w konkretne wytyczne i plany zarządzania drugą największą gospodarką świata w nadchodzących latach. W Centralnej Roboczej Konferencji Gospodarczej uczestniczyli dygnitarze Komitetu Centralnego KPCh, jak również najwyższe kadry sterujące gospodarką, gubernatorzy prowincji i kierownicy państwowych firm.

W czasie obrad wykrystalizowała się “myśl gospodarcza Xi Jinpinga dla nowej ery socjalizmu o chińskiej specyfice” – przekazała Xinhua po zakończeniu obrad. Kluczowym wyzwaniem dla chińskiej gospodarki jest ryzyko finansowe – podała chińska agencja. W tym roku wielu ekonomistów zwracało uwagę na rosnące zadłużenie chińskiej gospodarki, a agencja S&P obniżyła z tego powodu rating kredytowy tego kraju.

Aby kontrolować ryzyko, Chiny zamierzają w ciągu najbliższych trzech lat uporządkować chaotyczny sektor finansowy. „Szybko rosnący sektor finansowy jest poddawany coraz większej kontroli nadzorczej, by wyeliminować powszechne złe praktyki i zapobiegać ryzyku” – przekazała chińska agencja.

W 2018 roku Chiny będą dalej prowadzić „aktywną politykę fiskalną i rozważną politykę monetarną”, a kurs chińskiego juana będzie utrzymywany na „praktycznie stabilnym, rozsądnym i zrównoważonym poziomie”. Kolejne dwie „ciężkie bitwy” do stoczenia w najbliższych trzech latach to walka z zanieczyszczeniem oraz redukcja ubóstwa – podała chińska agencja. Do 2020 roku Chiny zamierzają całkowicie wyeliminować biedę.

Kontynuowane będą „strukturalne reformy strony podażowej”, czyli cięcia nadwyżek mocy produkcyjnych w niektórych sektorach. Zapowiedziano zmianę hasła „Made in China” na „Created in China” (z „wyprodukowane w Chinach” na „stworzone w Chinach”), co odzwierciedla większy nacisk na innowacje i rozwój wysokich technologii. „Chiny postawią na jakość, a nie na prędkość” i będą poszukiwały „wzrostu wysokiej jakości” – podała Xinhua.

Chiny zamierzają również dalej otwierać swój rynek i zwiększać import, dążąc do większej równowagi w handlu międzynarodowym – napisano w komunikacie.

Źródło: forbes.pl

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!