Wiadomości

Chcieli wyłudzić z budżetu blisko 1 mld zł, kolejne zatrzymania w grupie przestępczej rozbitej z udziałem podkarpackiej KAS

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Prowadzone przez funkcjonariuszy i pracowników Podkarpackiego Urzędu Celno-Skarbowego w Przemyślu czynności kontrolne i operacyjno-procesowe pozwoliły na rozpracowanie zorganizowanej grupy przestępczej, trudniącej się wyłudzeniami zwrotu podatku VAT. Sprawa ma swój początek we wrześniu 2016, kiedy wszczęte zostało śledztwo przez tut. finansowy organ postępowania przygotowawczego ,które znacznie rozwinęło się w ramach działań prowadzonych przez pracowników i funkcjonariuszy Podkarpackiego Urzędu Celno-Skarbowego w Przemyślu, a kontynuowanego we współpracy z funkcjonariuszami białostockiej delegatury CBA pod nadzorem Prokuratury Regionalnej w Warszawie.

W ramach śledztwa zgromadzono materiał dowodowy pozwalający na ujawnienie kolejnych czynności przestępczych. To doprowadziło pracowników i funkcjonariuszy KAS oraz agentów CBA do ujawnienia próby wyłudzenia podatku VAT na kwotę blisko 1 mld złotych. Kwota ta zdecydowanie przekracza szacowaną na początkowym etapie postępowania przygotowawczego kwotę ponad 141 mln zł.

Celem działania sprawców było doprowadzenie do uzyskania nienależnego zwrotu podatku VAT, poprzez podawanie nieprawdziwych danych w składanych deklaracjach VAT 7. Podejrzani działali w wykonaniu z góry powziętego zamiaru, w ramach ustalonego podziału ról i zadań zorganizowanej grupy przestępczej, usiłując uzyskać z urzędów skarbowych łączną kwotę ponad 980 mln złotych z tytułu nienależnego zwrotu podatku VAT i czyniąc sobie z tego stałe źródło dochodów.

Zatrzymani we wtorek 13 marca br. prezesi polskiej i czeskiej spółki, to kolejne dwie osoby działające w ramach międzynarodowej grupy przestępczej, dopuszczającej się przestępstw karnych i skarbowych. Podejrzani zostali zatrzymani przez funkcjonariuszy CBA na terenie Mazowsza. Jak ustalono w toku śledztwa, osoby te były ogniwami w tzw. karuzeli podatkowej, w ramach której pozorowano zdarzenia gospodarcze i obrót towarowy pomiędzy Polską, Niemcami, Czechami i Słowacją. Wystawiane fikcyjne faktury dotyczyły kupna- sprzedaży produktów spożywczych m.in. słodyczy i kawy a także baterii, maszynek do golenia i kosmetyków.

Zatrzymanej kobiecie zarzucono narażenie Skarbu Państwa na nienależny zwrot VAT w kwocie 226 mln złotych. Druga z zatrzymanych osób usłyszała zarzut nie sporządzenia, wbrew obowiązującym przepisom, wymaganego sprawozdania finansowego.

Obecnie śledztwo toczy się przeciwko 25 osobom.

/www.gov.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!