Europa Wiadomości

Chcieli oderwać część Wołynia od Ukrainy?

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Prokuratura Obwodu Rówieńskiego wszczęła postępowanie w związku z działaniami wymierzonymi w integralność terytorialną Ukrainy.

Służba Prasowa Prokuratury Obwodu Rówieńskiego poinformowała, że powodem i podstawą do wszczęcia postępowania była próba przeprowadzenia w dniu 10 maja nielegalnego wiecu w Równem, podczas którego grupa blisko stu osób, w większości młodych, domagała się podjęcia działań wymierzonych w integralność terytorialną Ukrainy poprzez publiczne wezwania i rozpowszechnianie materiałów z wezwaniami do takich działań.

Wedle wcześniejszych doniesień, uczestnicy protestu, na czele których stał znany z organizowania różnego rodzaju radykalnych akcji aktywista Jurij Klejnos, zamierzali okupować budynek administracji państwowej Obwodu Rówieńskiego i domagać się legalizacji wydobycia bursztynu. Później poinformowano, że główny postulat był inny, mianowicie chodziło o utworzenie Rówieńskiej Republiki Ludowej.

Członkowie Korpusu Narodowego wyrwali organizatorom akcji transparenty

Akcja została przerwana przez policję wspólnie z miejscowymi aktywistami Korpusu Narodowego błyskawicznie, jak tylko uczestnicy zebrali się koło budynku administracji państwowej Obwodu Rówieńskiego. Odebrano im transparenty i ulotki z hasłami „Republika Rówieńska”, „Bursztyn – majątek Rówieńskiej Republiki Ludowej”. Obecnie prowadzone jest postępowanie przygotowawcze w tej sprawie.

Głównym organizatorem środowej akcji był Jurij Klejnos

Za przestępstwo polegające na podjęciu działań wymierzonych w integralność terytorialną Ukrainy kodeks karny tego państwa przewiduje karę pozbawienia wolności od lat 5 do 10, a także możliwość konfiskaty majątku.

/rivnepost.rv.ua, radiotrek.rv.ua/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!