Gospodarka Wiadomości

Cenzin stracił 4 miliony złotych, wpłacając pieniądze na konto oszusta

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Spółka Cenzin należąca do Polskiej Grupy Zbrojeniowej, zajmująca się handlem bronią, padła ofiarą hakerów. Pieniądze za dostawy przez kilka miesięcy przelewała na konto założone przez oszustów – dowiedziało się RMF FM. Radio informuje, że na fałszywe konto trafiło w sumie 4 mln zł.

Spółka zorientowała się, że została oszukana pod koniec 2018 roku. Dyscyplinarnie zwolniono dwie osoby, w tym pracownika odpowiedzialnego za bezpieczeństwo – informuje RMF FM. PGZ natychmiast zlecił dokonanie audytu w spółkach Grupy.

RMF FM podaje, że wszystko zaczęło się od ataku, którego celem było wyłudzenie pieniędzy, czyli tzw. phishingu. Osoba lub osoby podszywające się pod czeskiego dostawcę broni skontaktowały się ze spółką drogą elektroniczną. Poinformowali o zmianie konta i poprosili, by Cenzin przelewał pieniądze na nowe, wskazane przez nich.

„Osoby odpowiedzialne za finanse dokonały zmian w systemie płatności i kwoty za towar od czeskiego producenta przelewano na nowy rachunek” – informuje RMF FM.

Według radia w kilku transzach przelano na fałszywe konto 4 miliony złotych. Oszustwo zostało wykryte pod koniec 2018 r., co oznacza, że płatności wykonywano przez kilka miesięcy. Gdy spółka dowiedziała się o sprawie, zablokowała przelewy.

Informację o ataku potwierdziła dyrektor departamentu komunikacji i marketingu PGZ Justyna Mosoń.

„Sprawa ma charakter międzynarodowy. Niezwłocznie powiadomione zostały odpowiednie służby, które prowadzą postępowanie. Szczegółowe informacje objęte są tajemnicą przedsiębiorstwa Cenzin sp. z o.o. i prowadzonego śledztwa w tej sprawie” – poinformowała Grupa.

PGZ zapewnia, że w spółkach Grupy wdrażane są dodatkowe procedury i narzędzia, by nie dopuścić do tego, by sytuacja się powtórzyła.
Podlegająca resortowi obrony PGZ skupia 63 spółki i ma udziały w 40 innych w branżach zbrojeniowej, stoczniowej i nowych technologii. Roczne przychody Grupy sięgają 5 mld zł.

Zawiązane przez PGZ konsorcjum bierze udział m.in. w programie obrony powietrznej Wisła, którego podstawą mają być wyrzutnie Patriot.

/RMF FM, Defence24.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!