Wiadomości

CBA zawiadamia prokuraturę o możliwości popełnienia przestępstw przez władze gminy Międzyzdroje

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Po kontroli Centralnego Biura Antykorupcyjnego w gminie Międzyzdroje w woj. zachodniopomorskim zgodności z prawem powołania spółki Międzyzdrojski Rynek, do prokuratury trafiło zawiadomienie CBA o możliwości popełnienia przestępstw. w ocenie kontrolerów działania władz gminy doprowadziły do wyrządzenia jej szkody na kwotę co najmniej 2 mln 319 tys. zł.

Kontrola trwała od sierpnia 2018 r. do maja 2019 r. Agenci Biura sprawdzali też, czy gminny majątek wniesiony do tej w większości prywatnej spółki został prawidłowo zabezpieczony.

Zawiadomienie po kontroli CBA dotyczy możliwości popełnienia przestępstw niedopełnienia obowiązków, a także działania na szkodę gminy przez funkcjonariuszy publicznych. Według Biura przez swoje zaniechania doprowadzili oni do powstania szkody wielkich rozmiarów w mieniu Międzyzdrojów.

Naczelnik wydziału komunikacji społecznej CBA Temistokles Brodowski potwierdził, że kontrola się zakończyła i na początku czerwca wysłano do prokuratury zawiadomienie.

– W toku kontroli prowadzonej przez funkcjonariuszy wydziału postępowań kontrolnych ze szczecińskiej delegatury CBA ustalono, że przy powołaniu spółki Międzyzdrojski Rynek nie zastosowano przepisów ustawy o partnerstwie publiczno-prywatnym – powiedział Brodowski.

– Nie została stworzona jakakolwiek analiza zasadności powołania tej spółki wraz z partnerem prywatnym ani wniesienia do niej majątku komunalnego w postaci gruntu o wartości 2 mln 718 tys. zł – wyjaśnił.

Dlatego w ocenie kontrolerów działania władz gminy doprowadziły do wyrządzenia gminie szkody wielkich rozmiarów na kwotę co najmniej 2 mln 319 tys. zł.

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!