Wiadomości

CBA zatrzymało kolejne 2 osoby w sprawie gigantycznej piramidy finansowej

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Funkcjonariusze katowickiej Delegatury CBA prowadzą od 2020 roku wspólnie z Prokuraturą Okręgową w Warszawie postępowanie dotyczące działania zorganizowanej grupy przestępczej, która stworzyła piramidę finansową. Ustalenia śledczych wskazują, że spółka brokerska co najmniej w latach 2016-2020 oferowała sprzedaż instrumentów finansowych (głównie obligacji) kilkudziesięciu podmiotów funkcjonujących w różnych branżach, głównie na rynku nieruchomości. Jak wynika z dokumentacji pracownicy spółki, działając w celu osiągnięcia korzyści majątkowej wprowadzali klientów w błąd, oferując sprzedaż obligacji firm o wątpliwej kondycji finansowej. Dotychczas zarzuty przedstawiono łącznie 7 osobom, w tym członkom zarządu wymienionej spółki.

W ostatnich dniach zatrzymano kolejne dwie osoby, w tym dyrektor pionu analiz wskazanej spółki i dyrektora ds. sprzedaży. Wymienionym przedstawiono zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej oraz oszustwa na kwoty odpowiednio 23 361 000 zł oraz 62 163 000 zł.

Po przeprowadzeniu czynności z podejrzanymi prokurator zastosował środki zapobiegawcze w postaci: poręczenia majątkowego w kwotach 200.000 zł. oraz 150.000 zł., dozór Policji, zakaz kontaktowania się ze współpodejrzanymi, zakazu opuszczania kraju połączonego z zatrzymaniem paszportu. Postępowanie jest rozwojowe.

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!