Polska Wiadomości

CBA zatrzymało byłego Wiceministra Środowiska w rządzie PO-PSL

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!
Jak zawiadamia portal telewizjarepublika.pl zarzuty korupcyjne usłyszą zatrzymane dzisiaj przez CBA dwie osoby wśród których jest były wiceminister Środowiska i przedsiębiorca z Włocławka.

Funkcjonariusze CBA zatrzymali byłego wiceministra środowiska w latach 2014-2015 Janusza O., a także biznesmena Marcina M. – poinformowała Prokuratura Krajowa. Zarzuca się im czyny o charakterze korupcyjnym, do których miało dochodzić od września 2015 do stycznia 2016 roku.

Śledztwo dotyczy powoływania się na wpływy w 2015 roku w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej i podjęcia się załatwienia sprawy w zamian za korzyść majątkową w związku z realizacją projektu “Kompleksowa Ochrona Wód Podziemnych Aglomeracji Kieleckiej”.

Jak pisze w komunikacie Centralne Biuro Antykorupcyjne, w trakcie prowadzonych czynności ustalono, że w ramach realizacji projektu spółka Wodociągi Kieleckie podpisała umowy na budowę systemu kanalizacji sanitarnej i wodociągowej na terenie Kielc oraz w dwóch świętokrzyskich gminach. Inwestycja była współfinansowana przez Unię Europejską.

Natomiast instytucją wdrażającą projekt był Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Z uwagi na znaczne opóźnienia w realizacji umowy na wykonawcę nałożono kary umowne. Według CBA, wszystko wskazuje na to, że zatrzymany przedsiębiorca obiecał wiceministrowi zatrudnienie w spółkach z zapewnieniem kilkunastotysięcznego miesięcznego wynagrodzenia w zamian za “pomoc”, która miałby doprowadzić do odstąpienia Wodociągów Kieleckich Sp. z o.o. od naliczenia kar umownych i przyjęcia bez zastrzeżeń wykonanych robót budowlanych.

Jak ustalili śledczy CBA, wiceminister przyjął obietnicę korzyści, a po dymisji z pełnionej funkcji podjął pracę w spółkach przedsiębiorcy.

Zatrzymani usłyszą zarzuty w Lubelskim Wydziale Zamiejscowym Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Lublinie. “Po wykonaniu czynności procesowych z zatrzymanymi prokurator podejmie decyzję co do stosowania środków zapobiegawczych” – czytamy na stronie Prokuratury Krajowej.

Co wy na to?

Źródło: telewizjarepublika.pl

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!