Wiadomości

CBA zajmie się zakupem przez władze Gdańska akcji SNG?

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

„Zwróciłem się do szefa CBA o objęcie planowanej przez Aleksandrę Dulkiewicz transakcji zakupu za 45 mln zł od Francuzów 51 proc. akcji w spółce SNG monitoringiem” – poinformował Kacper Płażyński, poseł na Sejm RP, były przewodniczący klubu radnych PiS w Radzie Miasta Gdańska.

“Zwróciłem się do Szefa @CBAgovPL o objęcie planowanej przez @Dulkiewicz_A transakcji zakupu za 45 mln zł od Francuzów 51 proc. akcji w spółce SNG monitoringiem. Ta transakcja to nic innego jak wyprowadzenia z kieszeni mieszkańców Gdańska kolejny dziesiątek milionów za granicę” — napisał Kacper Płażyński na Twitterze.

“Saur Neptun Gdańsk nie posiada żadnych cennych aktywów. Jedyne co realnie posiada to umowa dzierżawy infrastruktury miejskiej, która kończy się za 15 miesięcy. W SNG @gdansk ma 49 proc., mamy wiec wszelkie dostęp do dokumentów, pracowników, danych, know how” — dodał.

“Nie jest więc prawdą, że nie mamy know how do zarządzania wodami w Gdańsku. To absurd. Co więcej, Sopot, który nie miał żadnych udziałów w SNG (a więc i know how), w tym roku rozwiązał z SNG umowę, a obsługę wodociągów przejęła nowa powołana spółka miejska Aqua Sopot” — poinformował były radny Gdańska.

W jego ocenie „pracownicy SNG powinni być zatrudnieni GIWK już pierwszego dnia po zakończeniu umowy z SNG, na tych samych warunkach”.

“To ludzie stąd, nie wyjadą do Francji jeśli nie wykupimy tych udziałów. To absurdy opowiadane przez władze Gdańska usprawiedliwiające mętną transakcję” — podkreślił.

Władze Gdańska stoją na stanowisku, że kupno akcji w spółce Saur Neptun Gdańsk to „wariant najbezpieczniejszy z punktu widzenia mieszkanek i mieszkańców Gdańska, ale również zespołu pracowników” tej firmy. Argumentują, że „ogranicza ryzyka natury prawnej, organizacyjnej oraz zapewnia pełne wykorzystanie 550 doświadczonych osób, a także know-how, które jest największym bogactwem tej spółki”.

Z decyzją gdańskiego samorządu nie zgadzają się przedstawiciele PiS.

“Przez 30 lat 51 proc. zysku netto SNG finansowanego przez gdańszczan odpływało do Paryża. Gdańscy klienci przez 30 lat ubogacali SNG, dzięki czemu wartość udziałów wzrosła z 10mln do 45mln zł i za tę kwotę władze Gdańska je odkupią. Paryż dziękuje gdańszczanom za tę szczodrość” — napisał na Twitterze Kazimierz Koralewski, przewodniczący Klubu Radnych PiS w Radzie Miasta Gdańsk.

/wpolityce.pl, twitter/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!