Wiadomości

CBA kontroluje decyzje burmistrza Kolbuszowej dotyczące ulg podatkowych

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Centralne Biuro Antykorupcyjne kontroluje decyzje burmistrza Kolbuszowej w woj. podkarpackim dotyczące ulg podatkowych przyznanych w latach 2012-18. Działania kontrolne mają skończyć się na początku sierpnia.

Informację o trwającej w urzędzie miejskim w Kolbuszowej kontroli potwierdził sekretarz gminy Kolbuszowa Krzysztof Matejek. – W Urzędzie Miejskim w Kolbuszowej trwa kontrola CBA. Urząd w pełni współpracuje z kontrolerami – powiedział Matejek. Podał, że kontrola dotyczy udzielania wybranym osobom fizycznym i prawnym ulg w spłacie zaległego podatku w latach 2012-18.

Naczelnik wydziału komunikacji społecznej CBA Temistokles Brodowski powiedział, że kontrolę w Gminie Kolbuszowa podjęli funkcjonariusze departamentu postępowań kontrolnych z rzeszowskiej delegatury CBA.

– Agenci przyjrzą się jak w tym samorządzie udzielano ulg w spłacie zaległych podatków – powiedział Brodowski. Przypomniał, że zgodnie z prawem burmistrz może dokonywać umorzeń, odroczenia terminu płatności czy rozłożenia na raty zaległego podatku dla mieszkańców gminy, firm czy instytucji.

– W ramach naszych działań od początku maja analizowana jest dokumentacja, czy wnioski o ulgi zostały rzetelnie zbadane – dodał.

Brodowski wyjaśnił, że kontrola CBA skupi się na tym, czy przeprowadzono we właściwy sposób postępowanie dowodowe odnośnie każdego z wniosków o umorzenie zaległości podatkowych i czy wydane przez burmistrza decyzje spełniały kryteria „ważnego interesu publicznego” lub „ważnego interesu podatnika”, jak przewiduje to ordynacja podatkowa.

Działania kontrolne mają skończyć się na początku sierpnia. Zgodnie z ustawą o CBA, kontrola może zostać przedłużona maksymalnie do sześciu miesięcy – za zgodą szefa Biura i w szczególnie ważnych przypadkach.

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!