Wiadomości

Cały kraj obchodzi Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Centralne uroczystości Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych odbędą się 1 marca na Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie z udziałem m.in. prezydenta Andrzeja Dudy. Składanie kwiatów i marsze pamięci zaplanowano w całym kraju.

W czwartek Polacy w całym kraju po raz ósmy obchodzą Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Główne uroczystości odbędą się w Warszawie. Rozpoczną się Mszą świętą o godz. 8.30 w Kościele Jezuitów – Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej w intencji Żołnierzy Wyklętych i ich rodzin.

Z udziałem prezesa IPN Jarosława Szarka odbędzie się o godz. 9 konferencja inaugurująca wspólną akcję PKP i IPN z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W ramach akcji 1 marca na dworcach w całej Polsce na nośnikach będących w zasobach PKP S.A. zostaną umieszczone wizerunki Witolda Pileckiego i Danuty Siedzikówny „Inki”. Akcja potrwa dwa tygodnie. Na dworcach znajdą się także plakaty z kodem QR prowadzącym do strony edukacyjnej Instytutu Pamięci Narodowej. W ten sposób Grupa PKP i IPN chcą zachęcić pasażerów, by w trakcie podróży pociągiem zapoznali się z historią Żołnierzy Niezłomnych.

Prezydent Andrzej Duda wraz z prezesem IPN Jarosławem Szarkiem i jego zastępcą Krzysztofem Szwagrzykiem – o godz. 10 – złożą wieńce przed tablicą upamiętniającą ofiary reżimu komunistycznego umieszczoną na budynku byłej siedziby NKWD, następnie WUBP. Prezydent złoży też wieniec przed tablicą umieszczoną na budynku Ministerstwa Sprawiedliwości, upamiętniającą więzionych, torturowanych i zamęczonych w byłym areszcie śledczym Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego.

W południe w Pałacu Prezydenckim prezydent, w obecności m.in. szefa MON Mariusza Błaszczaka, wręczy odznaczenia państwowe i nominacje generalskie. Podczas uroczystości zaplanowano wystąpienie prezydenta. W ubiegłym tygodniu BBN informowało, że minister obrony przedstawił 14 kandydatur do awansów generalskich, które prezydent zaakceptował.

W tym samym czasie premier weźmie udział w uroczystości złożenia wieńców przy Panteonie – Mauzoleum Wyklętych – Niezłomnych na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach, gdzie zaplanowano wystąpienie szefa rządu.

Złożenie kwiatów pod głazem upamiętniającym śmierć Jana Rodowicza „Anody” odbędzie się o godz. 14.

Godzinę później premier Morawiecki, wraz z m.in. szefem Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józefem Kasprzykiem, wezmą udział w uroczystym otwarciu wystawy „Dowody Zbrodni” w Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL, gdzie zaplanowano wystąpienie szefa rządu. Z kolei na godz. 16 przewidziano udział prezydenta Dudy i ministra obrony narodowej w tej uroczystości.

Centralne uroczystości Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych rozpoczną się Apelem Pamięci o godz. 18 na Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego. Wezmą w nich udział przedstawiciele władz państwowych, w tym prezydent Duda, premier Morawiecki, minister Błaszczak. W czasie uroczystości przewidziano wystąpienia prezydenta, szefa rządu i szefa MON.

Po apelu jego uczestnicy przemaszerują do Archikatedry św. Jana, gdzie odbędzie się msza św. w intencji Żołnierzy Wyklętych z udziałem Zespołu Reprezentacyjnego WP.

W stolicy zaplanowano także „Marsz szlakiem miejsc kaźni Żołnierzy Wyklętych”. Trasa biegnie od Wojskowego Trybunału Wojskowego (ul. 11 Listopada 680 , przez m.in. Strzelecką 8 (Kwatera Główna NKWD/WUBP w Polsce), Namysłowską 6 (Pomnik ku Czci Pomordowanych w Praskich Więzieniach) – gdzie odbędzie się inscenizacja historyczna – Jagiellońską 38 (Siedziba Trybunału Wojennego Armii Czerwonej), aż do Sierakowskiego 9, gdzie także odbędzie się inscenizacja historyczna.

W czwartek w Katedrze św. Michała Archanioła i Floriana Męczennika odbędzie się również koncert Msza Warszawska w hołdzie Żołnierzom Wyklętym, podczas którego wystąpią m.in. Jerzy Zelnik (recytacje), Justyna Reczeniedi (sopran), Przemysław Żywczok (bas), Piotr Wilczyński (organy).

Obchody Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” odbędę się w całym kraju.

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych ustanowił w 2011 r. parlament „w hołdzie Żołnierzom Wyklętym – bohaterom antykomunistycznego podziemia, którzy w obronie niepodległego bytu Państwa Polskiego, walcząc o prawo do samostanowienia i urzeczywistnienia dążeń demokratycznych społeczeństwa polskiego, z bronią w ręku, jak i w inny sposób przeciwstawili się sowieckiej agresji i narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu”.

/wpolityce.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!