Wiadomości

Były szef kancelarii Tuska stanął przed komisją śledczą ds. Amber Gold

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

– Z notatką ABW dotyczącą Amber Gold zapoznałem się jako szef kancelarii premiera – zeznał w poniedziałek przed komisją śledczą ds. Amber Gold Tomasz Arabski, były szef kancelarii premiera Donalda Tuska. Jak dodał, nie pamięta, kto był jeszcze adresatem tej notatki.

Świadek zeznał przed komisją, że notatka zawierała informacje na temat nowych linii lotniczych, które finansowane były ze środków pochodzących prawdopodobnie z piramidy finansowej. Dodał, że rozmawiał o tej sprawie z ministrem Jackiem Cichockim. Minister poinformował go, że służby miały koordynować współpracę.

Pierwotnie przesłuchanie Arabskiego, który był szefem kancelarii premiera w latach 2007-2013 miało mieć miejsce na początku czerwca, ale do komisji wpłynął wówczas wniosek pełnomocnika Arabskiego usprawiedliwiający jego nieobecność ze względów zawodowych. Komisja ustaliła wtedy, że przesłuchanie b. szefa kancelarii premiera zostanie przesunięte na 10 września.

Posłowie komisji chcą zapytać Arabskiego m.in. o jego działania po tym, gdy do kancelarii szefa rządu wpłynęła dotycząca Amber Gold notatka, jaką w maju 2012 r. ówczesny szef ABW Krzysztof Bondaryk wysłał do sześciu najważniejszych osób w państwie, m.in. do premiera Donalda Tuska, prezydenta Bronisława Komorowskiego, oraz ministra finansów Jacka Rostowskiego.

Była to informacja z art. 18 ustawy o ABW, czyli mogąca mieć istotne znaczenie dla bezpieczeństwa i międzynarodowej pozycji RP. W piśmie poinformowano, że w ocenie Agencji, Amber Gold to piramida finansowa, a środki klientów wyprowadzane są do należących do spółki linii lotniczych OLT Express i że w najbliższych dniach ABW złoży zawiadomienie do prokuratury.

/TVP Parlament/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!