Wiadomości

Były szef CBA Paweł W. usłyszał zarzuty

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Paweł W., były szef CBA, usłyszał zarzut wyłudzenia zwrotu podatku VAT. Wobec podejrzanego zastosowano poręczenie majątkowe w kwocie 10 tys. zł. Za zarzucane czyny grozi od sześciu miesięcy do ośmiu lat pozbawienia wolności. W. był kandydatem Koalicji Europejskiej do Parlamentu Europejskiego w wyborach w 2019 roku.

Jak przekazał rzecznik Prokuratury Regionalnej w Lublinie Karol Blajerski, Paweł W. usłyszał w środę zarzuty w śledztwie dotyczącym procedury Tax Free.

– W toku nadzorowanego przez Prokuraturę Regionalną w Lublinie śledztwa dotyczącego bezpodstawnego zwrotu podatku od towarów i usług w ramach tzw. procedury Tax Free, zarzuty usłyszał Paweł W. – poinformował Blajerski.

Jak podał rzecznik Prokuratury Regionalnej w Lublinie, zarzuty przedstawione Pawłowi W. dotyczą wprowadzenia w błąd funkcjonariuszy służby celno-skarbowej poprzez podanie się za osobę nie mającą stałego zamieszkania na terytorium Unii Europejskiej, a przez to uprawnioną do skorzystania z procedury służącej zwrotowi podatku od towarów i usług.

– Według sformułowanych zarzutów Paweł W. wyłudził oświadczenie nieprawdy od organów służby celno-skarbowej wystawionej dokumentacji, a następnie użył tejże dokumentacji dotyczącej procedury Tax Free, po czym zadeklarował wywóz poza granicę Unii Europejskiej towarów o wartości ponad 64 tys. zł. W ten sposób – według ustaleń śledczych – miało dojść do wyłudzenia przez Pawła W. prawie 12 tys. zł z tytułu bezpodstawnego zwrotu podatku VAT – wyjaśnił Karol Blajerski.

Z przekazanych przez niego informacji wynika, że Paweł W. przekraczał granicę RP jako doradca organów UE wysokiego szczebla posługując się paszportem dyplomatycznym uzyskanym jeszcze w związku z pełnieniem funkcji publicznej.

Po przesłuchaniu zastosowano wobec Pawła W. środek zapobiegawczy w postaci poręczenia majątkowego w kwocie 10 tys. zł. Za zarzucane czyny grozi od sześciu miesięcy do ośmiu lat pozbawienia wolności.

Paweł W. pełnił funkcję szefa Centralnego Biura Antykorupcyjnego w latach 2009-15.

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!