Wiadomości

Były rzecznik ministra Macierewicza i były poseł PiS zatrzymani przez CBA

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Dziś rano funkcjonariusze CBA zatrzymali sześć osób podejrzanych m.in. o powoływanie się na wpływy i czerpanie z tego korzyści materialnych. Wśród zatrzymanych jest Bartłomiej M., były rzecznik prasowy MON za czasów Antoniego Macierewicza, oraz Mariusz Antoni K., który w poprzedniej kadencji Sejmu zasiadał w komisji obrony – poinformoawł portal TVP Info.

Oprócz tych osób funkcjonariusze zatrzymali cztery inne – byłą urzędniczkę, a także osoby związane z Polską Grupą Zbrojeniową. Jak ustaliło TVP Info, chodzi o byłą urzędniczkę w MON. Agenci zatrzymali też przyjaciela Bartłomieja M. – Radosława O., który był członkiem zarządu PGZ, a także dwóch byłych dyrektorów z tej firmy. Sprawa dotyczy okresu, kiedy szefem resortu był Antoni Macierewicz.

Jak jednak ustalono podczas śledztwa, nie miał on świadomości, że jego współpracownik Bartłomiej M. powoływał się na swoje wpływy w ministerstwie, by czerpać z tego osobiste korzyści. Podobnie jest w przypadku Mariusza Antoniego K., który prowadząc swoją firmę, wykorzystywał fakt, że był kiedyś członkiem PiS i zasiadał w sejmowej komisji obrony.

Z informacji portalu TVP Info wynika, że delegatury CBA we Wrocławiu i w Warszawie zgromadziły obszerny materiał dowodowy. Śledztwo prowadzi Prokuratura Okręgowa w Tarnobrzegu, która w tej sprawie wystawiła nakazy zatrzymania i przeszukań. Jedna ze spraw, którą objęte jest śledztwo, dotyczy interesów Bartłomieja M. z PGZ, opisanych przez tygodnik „Sieci”.

Autorzy opisali wydarzenia, jakie miały miejsce w połowie 2016 roku. Wtedy to Polska Grupa Zbrojeniowa zawarła kilka umów na szkolenia ze Stowarzyszeniem dla Dobra Rzeczpospolitej. Niemal równocześnie PGZ zawarła z tym podmiotem umowę opiewającą na identyczną kwotę na wsparcie dla koncertu, jaki miał być zorganizowany na placu Piłsudskiego w Warszawie z okazji 40-lecia powstania Komitetu Obrony Robotników.

Ostatecznie koncert odbył się w pobliskim Hotelu Victoria. Sam jednak wniosek o dofinansowanie koncertu przez PGZ został zaakceptowany przez Radę Nadzorczą PGZ dwa tygodnie po samym wydarzeniu. Jak ustalili dziennikarze „Sieci”, stowarzyszenie otrzymało z PGZ aż 713 tys. złotych. Prócz pieniędzy na koncert PGZ zapłaciło też za organizację wystawy multimedialnej w Kielcach.

Zdaniem CBA ta wystawa w ogóle nie doszła do skutku. Koszt innej wystawy Pro Defense w Ostródzie, na której zarobiły podmioty związane z M., zdaniem śledczych był wielokrotnie zawyżony. Gros tych pieniędzy trafiło na konto firmy Ten Team. Wszystkie te podmioty są związane z Bartłomiejem M. lub jego znajomymi. Za podejmowanymi zaś decyzjami miał stać w zarządzie PGZ Radosław O., przyjaciel Bartłomieja M. Żona O. jest właścicielką apteki w Łomiankach, gdzie swojego czasu pracował M.

Mariusz Antoni K. jest podejrzewany o to, że jego firma Warszawskie Centrum Legislacyjne czerpała dochody z nielegalnej działalności lobbingowej, zaś sam były polityk PiS wykorzystywał swoje znajomości z czasów, kiedy był politykiem. Jedną z takich spraw opisała w ubiegłym roku „Gazeta Wrocławska”. Ujawniła ona ofertę przygotowaną dla firmy, która chciała dostarczać dla wojska samopodgrzewające się konserwy. WCF w ofercie zawarła swoisty cennik. Wynikało z niego, że Mariusz Antoni K. za zorganizowanie spotkania z osobami decyzyjnymi miał żądać od 5 do 30 tys. złotych.

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!