Świat Wiadomości

Były prezydent FIFA został oskarżony o przyjmowanie łapówek od Rosjan

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!
– Były prezydent FIFA Sepp Blatter został przekupiony przez „rosyjskiego oligarchę”, dzięki czemu przyznano organizację mistrzostw świata Rosji – wynika z raportu Amerykańskiego Departamentu Sprawiedliwości.

W raporcie czytamy, że mundial 2018 został przyznany Rosji po tym, jak oligarcha z tego kraju namówił prezydenta FIFA do przyjęcia łapówki. Departament Sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych w 430-stronicowym dokumencie publikuje informacje związane ze śledztwem FBI dotyczącym ingerencji Rosji w wybory na prezydenta USA w 2016 roku. Zawarto w nim również wyniki innego raportu byłego brytyjskiego oficera wywiadu Christophera Steele’a.

Zarzutu korupcyjne dotyczą mistrzostw świata w 2018 i 2022 roku. Drugi turniej przyznany został Katarowi. W związku z nim już jakiś czas temu udowodniono przekupienie działaczy FIFA. Teraz udostępniono dokumenty, z których wynika, że “rosyjski oligarcha” wpływał na decyzję prezydenta FIFA. Podczas głosowania na organizatora imprezy w 2010 roku funkcję tę pełnił Sepp Blatter. Raport Steele’a ujawnia m.in. rozmowę urzędnika z Kremla, który przyznał, władze przekupiły kierownictwo FIFA, aby zabezpieczyć prawa do organizacji turnieju.

Rosja wygrała z kandydaturami Anglii oraz wspólnych propozycji Holandii i Belgii oraz Hiszpanii i Portugalii.

Co wy na to?

Źródło: onet.sport.pl

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!