Wiadomości

Były oficer ABW przekazywał chińskiemu wywiadowi informacje o tajnym projekcie

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Ciąg dalszy afery szpiegowskiej z chińskim wywiadem i gigantem telekomunikacyjnym Huawei. Zatrzymany przed miesiącem były oficer Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego Piotr D. miał przekazać chińskim służbom informacje o tworzonym przez polskich naukowców tajnym projekcie informatycznym. Miało to uwiarygodnić D. w tamtejszym wywiadzie – donosi radio RMF FM.

Jak informowało na początku stycznia TVP Info, ABW zatrzymała dwóch mężczyzn podejrzanych o szpiegostwo na rzecz Chin – Weijinga W., jednego z dyrektorów oddziału Huawei, oraz byłego oficera ABW Piotra D.

Zatrzymanym postawiono zarzuty z art. 130 ust. 1 dotyczącego szpiegostwa przeciwko RP. Z materiałów ABW wynika, że obaj działali na rzecz chińskich służb specjalnych. Podejrzanym grozi do 10 lat więzienia.

Jak donosi RMF FM, Piotr D., który służbę w ABW pełnił do 2011 r., gdzie był wiceszefem Departamentu ds. Bezpieczeństwa Teleinformatycznego oraz doradcą ówczesnego szefa tej służby specjalnej gen. Krzysztofa Bondaryka, miał przekazywać chińskiemu wywiadowi informacje dotyczące tajnego projektu polskich naukowców.

Projekt według informacji radia miał dotyczyć stworzenia struktur telekomunikacyjnych w sferze bezpieczeństwa w sieci. Tak przekazywane informacje miały uwiarygodnić Piotra D. Według radia informacje na temat projektu, które posiadał D., nie były pełne, lecz miały satysfakcjonować tamtejszy wywiad.

Piotr D. po odejściu z ABW zajmował się bezpieczeństwem teleinformatycznym w Wojskowej Akademii Technicznej, Urzędzie Komunikacji Elektronicznej oraz Orange.

/TVP Info, RMF FM/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!