Wiadomości

Były funkcjonariusz wywiadu PRL, a potem UOP miał w mieszkaniu tajne dokumenty

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Ponad 100 dokumentów SB z lat 1970-90, opatrzonych http://m.in. klauzulami „ściśle tajne” i „tajne specjalnego znaczenia”, odzyskali prokuratorzy Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu.

Wśród znalezionych materiałów archiwalnych znajdują się m.in. dokumenty oznaczone klauzulami „tajne”, „ściśle tajne” i „tajne specjalnego znaczenia”, które zostały wytworzone – jak podali prokuratorzy IPN – w związku z prowadzoną przez Departament I MSW działalnością agenturalną poza granicami Polski, a także z działaniami SB podejmowanymi w okresie obowiązywania w Polsce stanu wojennego. Ponadto zabezpieczono 15 nośników elektronicznych, z których sporządzono kopie binarne. Teraz trafią one do badań biegłego specjalisty z zakresu techniki komputerowej i informatyki; sprawdzi on, czy nośniki te nie zawierają kopii dokumentów podlegających przekazaniu do zasobu archiwalnego IPN.

Prokuratorzy IPN zabezpieczyli materiały we wspólnej akcji z ABW w mieszkaniu byłego funkcjonariusza wywiadu PRL, który po 1990 r. został wysokim funkcjonariuszem Urzędu Ochrony Państwa; za ukrywanie dokumentów grozi mu do 8 lat więzienia.

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!