Wiadomości

Były bliski doradca Donalda Trumpa został aresztowany

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Były doradca prezydenta USA Steve Bannon został aresztowany. Zarzuca mu się, że wraz z trzema innymi osobami nielegalnie pobierał pieniądze od darczyńców w ramach internetowego programu zbierania funduszy „We Build The Wall”.

Zarzuty zostały zawarte w akcie oskarżenia, który wpłynął do Sądu Federalnego na Manhattanie.

Prokuratorzy federalni twierdzą, że Bannon i trzy inne osoby „zaaranżowali plan oszukania setek tysięcy darczyńców” w związku z internetową kampanią finansowania społecznościowego, dzięki której zebrano ponad 25 milionów dolarów na budowę muru wzdłuż południowej granicy Stanów Zjednoczonych.

Bannon został aresztowany w czwartek rano wraz z Brianem Kolfage, Andrew Badolato i Timothym Sheą, zgodnie z oświadczeniem biura prokuratora USA w południowym dystrykcie Nowego Jorku.

Bannon publicznie nazwał kampanię „We Build The Wall” „przedsięwzięciem wolontariuszy”.

Kolfage „wielokrotnie i fałszywie zapewniał opinię publiczną, że „nie weźmie ani grosza tytułem wynagrodzenia” i że „100% zebranych funduszy […] zostanie wykorzystane na realizację naszej misji i celu” – czytamy w akcie oskarżenia.

Czterej mężczyźni rzekomo otrzymali setki tysięcy dolarów, „które każdy z nich wykorzystał w sposób niezgodny z publicznym oświadczeniem organizacji” – napisano w akcie oskarżenia.

Bannon otrzymał ponad 1 milion dolarów z programu za pośrednictwem kontrolowanej przez siebie organizacji non-profit i wykorzystał je na prywatne cele. Kolfage „potajemnie wziął na własny użytek ponad 350.000 dolarów”.

/wk/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!