Wiadomości

Było tajne porozumienie z Turcją w sprawie uchodźców?

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Jak informuje portal euroislam.pl, dziennikarze dziennika„Die Welt” dotarli do informacji o tajnym porozumieniu w sprawie syryjskich uchodźców, jakie zostało zaproponowane przez Niemcy i Holandię w czasie rokowań z Turcją w marcu ubiegłego roku. Merkel i premier Holandii Mark Rutt, reprezentujący wówczas Unię (Holandia sprawowała półroczną prezydencję) przyrzekli Turcji, że Unia zgodzi się przyjmować co roku 150 – 200 tysięcy uchodźców syryjskich. O tym zobowiązaniu nie poinformowali innych członków Unii.

W podpisanej następnego dnia umowie nie ma takich liczb. Umowa przewiduje odsyłanie do Turcji uchodźców nielegalnie przypływających do Grecji, a w zamian za każdego odesłanego syryjskiego uchodźcę Unia zobowiązuje się do przyjęcia jednego uchodźcy syryjskiego legalnie oczekującego w kolejce na przesiedlenie w Turcji. Od marca zeszłego roku zaledwie kilka tysięcy osób zostało odesłanych do Turcji.

Nie wiadomo, czy porozumienie z Turcją w sprawie przyjęcia setek tysięcy syryjskich uchodźców nadal obowiązuje i czy Turcja może zażądać w tej chwili od Unii jego realizacji.

/euroislam.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!