Wiadomości

Byli szefowie służb specjalnych chcą likwidacji CBA, nie podoba się “kult Żołnierzy Wyklętych”

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

W dyskusji na temat przyszłości służb specjalnych, która towarzyszyła forum programowemu Platformy Obywatelskiej, wzięli udział byli szefowie służb specjalnych – pisze Dziennik Gazeta Prawna.

Wśród uczestników dyskusji byli generał Krzysztof Bondaryk, który kierował Agencją Bezpieczeństwa Wewnętrznego w latach 2008–13, generał Radosław Kujawa, oficer wywiadu najpierw cywilnego, a później szef Służby Wywiadu Wojskowego, oraz Piotr Niemczyk, jeden z architektów służb po 1989 r., wicedyrektor Zarządu Wywiadu Urzędu Ochrony Państwa, wieloletni doradca sejmowej komisji ds. służb specjalnych.

– Ja bym postawił pytanie inaczej: co zrobić, żeby odideologizować służby specjalne, co jest bardzo widoczne, a mam na myśli kult żołnierzy wyklętych, kult smoleński. To ma na celu formowanie nowego typu funkcjonariusza w CBA czy ABW, który jest posłuszny jednej opcji politycznej. To nie są służby państwowe, a służby partii rządzącej – mówił Krzysztof Bondaryk.

Radosław Kujawa ze swej strony stwierdził, że „służby są od tego, żeby zajmować się twardym interesem i bezpieczeństwem państwa, wywiadem i kontrwywiadem”.

– Im będą miały mniej zadań na styku z polityką, tym lepiej. Im większe zaufanie do państwa, tym większe zaufanie do służb – stwierdził.

– Być może należy dodatkowo powołać niezależne ciało kontrolujące służby, składające się np. z trzech sędziów Sądu Najwyższego – stwierdzał Piotr Niemczyk, dodając. że „należy wzmocnić parlamentarny nadzór nad służbami, który dzisiaj sprawuje sejmowa komisja ds. służb specjalnych”.

?GDP, TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!