Wiadomości

Byli korwiniści rejestrują partię: “Wolnościowcy poprzedni wpis wykreślić Wolnościowcy”

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

“Wolnościowcy poprzedni wpis wykreślić Wolnościowcy” – dokładnie tak brzmi zarejestrowana nazwa partii, tworzonej przez posłów Konfederacji, którzy w geście sprzeciwu odeszli z ugrupowania Janusza Korwin-Mikkego – nabija się na twitterze red. Marcin Dobski. Jednakże Dobromir Sośnierz zwrócił uwagę, że w postanowieniu widnieje prawidłowa nazwa – “Wolnościowcy”. Przy okazji wyszły jednak inne ciekawe rzeczy…

Nową partię, która dotychczas nie ujawniła nawet oficjalnie nazwy, będą tworzyli parlamentarzyści Jakub Kulesza, Dobromir Sośnierz, Artur Dziambor, a także Tomasz Grabarczyk, rzecznik Konfederacji oraz Marek Kułakowski.

Dobromir Sośnierz zwrócił uwagę, że w postanowieniu widnieje prawidłowa nazwa – “Wolnościowcy”. “Oficjalna prezentacja nazwy, loga i deklaracji ideowej już wkrótce. A na razie świętujmy przebrnięcie przez pierwszą biurokratyczną barykadę. No, prawie. Bo owszem, w papierach wszystko jest w porządku i nie byłoby wokół tego sensacji, gdyby jednak jakiś nieogar w sądzie nie wklepał do systemu informacytczengo nazwy „Wolnościowcy poprzedni wpis wykreślić, Wolnościowcy”. 😃 Nie wiem, co trzeba mieć w głowie, żeby tak przepisać prosty dokument” – napisał Sośnierz na facebooku. Ale mniejsza o to…

Przy okazji bowiem red. Dobski ujawnia, że oprócz Konfederacji, która ma dzisiaj reprezentację w Sejmie, jej członkowie we wrześniu 2019 r. zarejestrowali drugą partię o podobnej nazwie: “Konfederacja – Koalicja Propolska”. Członkami założycielami tego ugrupowania są Michał Wawer, prawnik związany z Ruchem Narodowym i zarazem sekretarz generalny Konfederacji, a także Marek Kułakowski i Tomasz Grabarczyk. Tylko oni wspólnie mogą wnioskować o zmiany statutu partii, czyli m.in. jej nazwy. Teraz pierwotni założyciele partii, zapewne w porozumieniu z posłami, zarejestrowali nazwę… “Wolnościowcy poprzedni wpis wykreślić Wolnościowcy”.

Red. Dobski przypomina, że zarzuty partii KORWiN wobec Grabarczyka, który został z niej wykluczony, były takie, że zdradził swoją dotychczasową partię, bo dogadywał się z rozłamowcami. Znajdują one potwierdzenie w datach na dokumentach, bowiem członkami założycielami partii, która docelowo ma nazywać się Wolnościowcy, są obecnie Wawer, Kułakowski i Grabarczyk. Wniosek o zmianę nazwy i statutu złożyli oni 17 marca, więc wcześniej niż odbyła się konferencja prasowa w Sejmie, na którą powoływał się Grabarczyk. To podczas tego spotkania z dziennikarzami Kulesza, Robert Winnicki i Grabarczyk wnioskowali o ściganie Putina za zbrodnie wojenne.

Można odnieść wrażenie, na co zwraca uwagę Dobski, że rozłam w partii KORWiN był przeprowadzony w porozumieniu z Ruchem Narodowym. Wynika to z faktu, że wraz z Kułakowskim i Grabarczykiem, którzy opuścili partię KORWiN, wniosek o zmianę nazwy w nowym podmiocie musiał złożyć wiceprezes RN Wawer. Ci trzej politycy byli bowiem założycielami.

Więcej:

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!