Wiadomości

Była premier Danii oskarżyła byłego prezydenta Francji o… molestowanie seksualne

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Była premier Danii Helle Thorning-Schmidt oskarżyła Valery’ego Giscarda d’Estaing o molestowanie. Jak powiedziała, były prezydent Francji złapał ją za udo podczas przyjęcia we francuskiej ambasadzie w Kopenhadze.

Swoje wspomnienia Thorning-Schmidt opisała w książce „Blondinens betragtninger” (Rozważania blondynki – red.). Jednym z wątków autobiografii jest sprawa molestowania, którego Giscard d’Estaing się dopuścił między 2002 a 2003 r.

Była premier opisuje jedno ze spotkań we francuskiej ambasadzie w Kopenhadze. Wówczas na cześć przebywającego w Danii byłego prezydenta zostało zorganizowane wystawne przyjęcie.

„Siedział obok mnie, chwycił mnie pod stołem za udo… przesiadłam się” – cytuje fragment książki agencja informacyjna. – To były inne czasy, ale już wtedy uważałam, że to jest niewłaściwe i cała ta sytuacja mnie rozzłościła – skomentowała była premier w France24.

Jak przypomina francuski portal, to nie pierwsze takie oskarżenie pod adresem byłego prezydenta. Niemiecka dziennikarka Ann-Kathrin Stracke stwierdziła, że podczas przeprowadzania wywiadu Giscard d’Estaing trzykrotnie dotknął jej pleców.

Giscard d’Estaing nie będzie miał okazji, aby odnieść się do zarzutów. Francuski polityk zmarł w zeszłym roku z powodu powikłań po COVID-19. Miał 94 lata. Urząd prezydenta sprawował w latach 1974–81.

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!