Felietony

Być może udało się odnaleźć brakującą masę Wszechświata

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Nawet 40 proc. materii w Kosmosie prawdopodobnie pozostawało ukryte przed obserwacjami. Francuscy badacze twierdzą, że ją znaleźli.

Wypełniające Wszechświat galaktyki układają się w skomplikowaną sieć włókien i węzłów oddzielonych przestrzeniami pustki. Te kosmiczne włókna, jak się uważa, zwierają niemal całą zwykłą materię, bez tzw. ciemnej w postaci rozrzedzonego gorącego gazu.

Niestety sygnał emitowany przez ten rozrzedzony gaz jest tak słaby, że 40 do 50 proc. materii pozostawało dotąd niewykryte.

Naukowcy z francuskiego Institut d’Astrophysique Spatiale na łamach pisma „Astronomy & Astrophysics” przedstawili statystyczną analizę, która ujawnia emitowane przez „zagubioną” materię włókien promienie X.

Dane, które wykorzystali astronomowie, pochodzą z obserwacji wykonanych przez wystrzelonego w 1990 r. satelitę ROSAT 15 tys. dużych włókien wykrytych wcześniej w programie Sloan Digital Sky Survey.

Badacze m.in. powiązali przestrzenne zależności między filamentami z zarejestrowanym promieniowaniem. Wyniki wskazały na obecność gorącego gazu. Co więcej, udało się określić jego temperaturę.

Rezultaty potwierdzają wyniki uzyskane wcześniej przez tę samą grupę z pomocą analizy wpływu gorącego gazu na mikrofalowe promieniowanie tła. Odkrycie, jak przekonują naukowcy, otwiera drogę do dalszych badań ewolucji gazu zawartego w filamentach kosmicznej sieci.

Więcej informacji na stronach:

http://www.cnrs.fr/en/has-hidden-matter-universe-been-discovered

https://www.aanda.org/component/article?access=doi&doi=10.1051/0004-6361/202038521

/Nauka w Polsce – PAP/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!