Wiadomości

By Unia Turecka (Türk Birliği) stała się liczącym podmiotem “potrzebny jest mały korytarz”

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Turecki polityk Devlet Bahçeli, lider Partii Narodowego Działania, napisał na twitterze, że w toku trwającej wojny na Kaukazie Azerbejdżan nie może poprzestać na odzyskaniu Górskiego Karabachu, ale musi wywalczył korytarz przez terytorium Armenii, dzięki któremu Nachiczewańska Republika Autonomiczna uzyska połączenie lądowe z Republiką Azerbejdżanu.

Wpis ten wywołał burzliwą dyskusję w internecie. Przy tym chodzi tu o coś więcej aniżeli tylko o połączenie azerbejdżańskich enklaw. Temat rozwinął dziennikarz Ceyhun Aşirov, który wskazał, że „potrzebny jest mały korytarz”…

Chodzi o połączenie Turcji z tureckimi krajami Azji Środkowej liniami kolejowymi i energetycznymi, by zafunkcjonowała Unia Turecka (Türk Birliği) z prawdziwego zdarzenia. A tego właśnie, jego zdaniem, obawiają się Rosja i Iran, które robią wszystko, by uniemożliwić powstanie takiego projektu.

„Rosja i Iran najechały Górski Karabach przy użyciu Ormian, a ludność Karabachu w tym planie stała się ofiarami geografii” – pisał już w lutym 2019 roku Ceyhun Aşirov, który teraz przypomniał tamten artykuł, udostępniając go na twitterze.

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!