Polska Wiadomości

Burmistrz Hajnówki zakazał marszu upamiętniającego żołnierzy wyklętych

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Burmistrz Hajnówki na Podlasiu wydał zakaz organizacji marszu upamiętniającego żołnierzy podziemia niepodległościowego, planowanego w mieście na 26 lutego. Uznał, iż jego organizacja w tym dniu i przy planowanej trasie może zagrażać życiu lub zdrowiu ludzi albo mieniu.

Od wydanej w poniedziałek decyzji burmistrza przysługuje zgłaszającym zgromadzenie odwołanie do Sądu Okręgowego w Białymstoku, w ciągu 24 godz. od ogłoszenia tej decyzji w Biuletynie Informacji Publicznej miasta.

W miniony piątek Rada Miasta Hajnówka przyjęła stanowisko, w którym wyraziła „zdecydowany sprzeciw” wobec planów organizacji II Hajnowskiego Marszu Żołnierzy Wyklętych. Zwróciła m.in. uwagę, iż trasa przebiega przy prawosławnym soborze św. Trójcy, gdzie w tym samym czasie odbywać się będzie nabożeństwo w przeddzień rozpoczęcia Wielkiego Postu (wypada wtedy w Cerkwi tzw. niedziela przebaczania win).

„Przeprowadzenie zgromadzenia może zakłócić powagę tego nabożeństwa” – napisali radni. Przypomnieli też w stanowisku, że ubiegłoroczny marsz odbył się pod hasłem „Bury – nasz bohater”.

„Postać +Burego+ (kpt. Romualda Rajsa – PAP) w naszym mieście jest postacią kontrowersyjną, odpowiedzialną za zamordowanie 79 mieszkańców (osoby cywilne: kobiety, dzieci, mężczyźni) naszego regionu” – zaznaczyli autorzy stanowiska.

Przed rokiem w I Hajnowskim Marszu Pamięci Żołnierzy Wyklętych, którego organizatorem był m.in. białostocki ONR i Narodowa Hajnówka, wzięło udział kilkaset osób. Jeszcze przed przemarszem wzbudził on kontrowersje, pojawiły się protesty różnych środowisk, m.in. partii politycznych.

Zrobiło się o nim głośno, gdy jego organizatorzy poinformowali, iż mają dla swojej inicjatywy patronat prezydenta RP, o który się zwrócili (ostatecznie jednak Kancelaria Prezydenta RP zdementowała tę informację). W dniu marszu odbyła się w Hajnówce manifestacja SLD „+Bury+ nie nasz bohater”, a na trasie przemarszu ustawili się jego przeciwnicy. Incydentów nie było.

PAP/RIRM

/radiomaryja.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!