Europa Wiadomości

Brytyjskie siły graniczne mają zawracać łodzie z imigrantami na kanale La Manche

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!
Jak informuje portal medianarodowe.com brytyjskie siły graniczne mają zawracać łodzie z imigrantami na kanale La Manche, zanim te dotrą na południe Anglii. Paryż się temu sprzeciwia.

Londyn od czasu Brexitu uczynił zaostrzenie kontroli napływu imigrantów politycznym priorytetem. Brytyjska minister spraw wewnętrznych Priti Patel zatwierdziła nową strategię odsyłania z powrotem do Francji łodzi migrantów przepływających przez kanał La Manche.

Lokalne gazety twierdzą, że brytyjskie siły graniczne są szkolone w zakresie nowych metod zawracania łodzi, zanim dotrą na południe Anglii. W ostatnich miesiącach zaobserwowano rekordowe desanty.

„The Times” twierdzi, że minister Patel wezwała nawet do zmiany brytyjskiej interpretacji międzynarodowego prawa morskiego w tym zakresie. Ma ona aprobatę premiera Borisa Johnsona. Nowa taktyka ma być jednak stosowana tylko w „bardzo ograniczonych przypadkach”. Według „Telegraph”, tylko w przypadku większych i bezpiecznych łodzi.

W liście skierowanym do brytyjskiego odpowiednika z 6 września, francuski MSW Darmanin ostrzegł, że uciekanie się do odsyłania łodzi „może mieć negatywny wpływ na naszą współpracę”.

– Na morzu ochrona życia ludzkiego ma pierwszeństwo przed kwestiami dotyczącymi narodowości, statusu i polityki migracyjnej

– miał napisać minister.

Od początku roku naliczono 13 tys. naruszeń morskiej granicy na kanale. Londyn od dawna naciska, aby Francja podjęła działania zapobiegawcze. W ostatnich dniach dobra pogoda zachęciła do kolejnych prób przepływania kanału La Manche. Tylko 6 września 785 migrantów przybyło do Wielkiej Brytanii nielegalnie. Blisko dotychczasowego rekordu dziennego – 828 nielegalników.

Co ciekawe, Gérald Darmanin odrzucił brytyjską propozycję stworzenia „wspólnego centrum dowodzenia” dla sił granicznych francuskich i brytyjskich. Paryż uznał to za sprzeczne z suwerennością Francji.

Autor: Marta Oleksy

Co wy na to?

Źródło: medianarodowe.com

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!