Wiadomości

Brytyjski wywiad przedstawił swoją ocenę rosyjskich strat na lotnisku na Krymie

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

W wyniku eksplozji na lotnisku wojskowym Saka Rosja straciła co najmniej 8 samolotów bojowych, choć samo lotnisko pozostało zdatne do użytku – czytamy w piątkowym przeglądzie wywiadu Ministerstwa Obrony Wielkiej Brytanii.

Brytyjski wywiad zauważa, że ​​pierwotna przyczyna eksplozji z 9 sierpnia jest nieznana, ale duże chmury dymu widoczne na filmach zrobionych przez naocznych świadków były prawie na pewno spowodowane eksplozją do czterech odkrytych składów amunicji.

„Wybuchy prawie na pewno zniszczyły lub poważnie uszkodziły co najmniej pięć myśliwsko-bombowych Su-24 i trzy myśliwce wielozadaniowe Su-30. Centralny obszar rozmieszczenia został poważnie uszkodzony, ale lotnisko prawdopodobnie pozostanie sprawne” – czytamy w opublikowanym komunikacie.

Jak czytamy w podsumowani, strata 8 samolotów bojowych stanowi niewielki ułamek całej floty samolotów, które Rosja może wykorzystać w wojnie przeciwko Ukrainie. Jednak Saka była używana głównie jako baza dla lotnictwa Floty Czarnomorskiej Rosyjskiej Marynarki Wojennej.

„Zdolność lotnictwa morskiego floty jest teraz znacznie ograniczona. Incydent ten prawdopodobnie zmusi armię rosyjską do ponownego rozważenia swojego postrzegania zagrożenia. Krym był oczywiście postrzegany jako bezpieczny tyły” – podkreślono w podsumowaniu.

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!