Wiadomości

Brytyjski rząd podjął decyzję o pozbawieniu obywatelstwa kobiety, która chciała żyć w Państwie Islamskim

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Brytyjski rząd podjął decyzję o pozbawieniu obywatelstwa Shamimy Begum – nastolatki, która cztery lata temu uciekła z Londynu, by żyć w Państwie Islamskim. Kobieta apelowała o pomoc w sprowadzeniu jej do domu. Niedawno urodziła dziecko.

Shamima Begum miała 15 lat, gdy wraz z trzema towarzyszkami uciekła ze wschodniego Londynu. Przez Turcję dotarły na tereny kontrolowane przez Państwo Islamskie. Teraz trafiła do obozu dla uchodźców i zaczęła apelować o pomoc w umożliwieniu przyjazdu do Wielkiej Brytanii. Begum, a także jej rodzina, apelowali o wsparcie również w związku z faktem, że kobieta urodziła dziecko. Wcześniej utraciła dwoje dzieci.

We wtorek rodzina kobiety otrzymała list, ujawniony w mediach społecznościowych przez prawnika. Znajduje się w nim informacja o wszczęciu procedury pozbawienia obywatelstwa. Kobiecie przysługuje prawo do apelacji.

Szef brytyjskiego MSW Sajid Javid od początku deklarował, że zrobi, co może, by zablokować kobiecie możliwość powrotu, a „priorytetem jest zapewnienie krajowi bezpieczeństwa”. Ponieważ jednak prawo międzynarodowe zakazuje sprawiania, by ludzie stawali się bezpaństwowcami, długo wydawało się, że będzie to dla rządu barierą. Teraz telewizja Sky News i gazeta „Daily Telegraph”, opierając się na swoich źródłach w MSW, informują, że resort uważa, iż kobieta ma też obywatelstwo Bangladeszu. Oficjalnego potwierdzenia ze strony rządu tego kraju jednak nie ma.

We wcześniejszej rozmowie z BBC kobieta zapewniała, że „nie ma paszportu wydanego przez Bangladesz” i nigdy tam nie była. Prawnik rodziny zapowiedział, że będzie się starał powstrzymać procedurę odebrania jej brytyjskiego obywatelstwa. W jednym z wywiadów Begum przekonywała też, że zamach w Manchesterze z maja 2017 roku, w wyniku którego zginęły 22 osoby, był właściwą odpowiedzią na naloty w Syrii.

/IAR/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!