Europa Wiadomości

Brytyjski pojazd opancerzony Ajax okazał się być porażką

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Jak podaje portal whatsnext.pl najnowszy raport serwisu BBC ujawnia prawdę o pierwszym od dekad opancerzonym pojeździe Wielkiej Brytanii, który okazał się katastrofą. Co brytyjski Ajax robi źle?

Zacznijmy może od tego, że jeśli Wielka Brytania zaczęłaby się tłumaczyć, to moglibyśmy nawet zrozumieć problemy pojazdu Ajax. Ten jest bowiem pierwszym nowym pojazdem opancerzonym państwa od ponad dwóch dekad, więc wpadki aż tak nie dziwią.

Brytyjskie Ministerstwo Obrony dało najpewniej nieco ciała podczas sprawdzaniu projektu, choć za Ajax odpowiada firma General Dynamics. Finalnie Ajax jest potomkiem hiszpańsko-austriackiego pojazdu opancerzonego ASCOD, wzmocnionego dodatkowym opancerzeniem.

Ten nowy opancerzony pojazd zwiadowczy, który jest kluczem do modernizacji armii brytyjskiej, ma poważne wady konstrukcyjne. Te ponoć powodują choroby jadących w środku żołnierzy. Jak podaje BBC „nadmierne wibracje i hałas” doprowadziły do tego, że armia zawiesiła pełnoprawne testy. Powód? Najpewniej wspomniany dodatkowy pancerz, który zwiększył masę pojazdu do 38 ton.

Według raportu Sun, nadmierny hałas i wibracje generowane przez Ajax podczas ruchu spowodowały, że niektórzy żołnierze jadący w środku doświadczyli szumu w uszach, obrzęku stawów i nudności. Są to ogromne problemy, jak na to, że Ajax został zaprojektowany do zbierania informacji o siłach wroga i w razie potrzeby uderzania w przeciwników. Ten 38-tonowy pojazd gotowy do przyjęcia na pokład trzech żołnierzy jest uzbrojony w 40-milimetrowe działo strzelające nową teleskopową amunicją, która zajmuje niewiele miejsca.

Jednak kwestia komfortu nie jest jedynym problemem, z jakim mierzy się brytyjski pojazd opancerzony Ajax. Ten nie może również cofać się nad przeszkodami o wysokości do 20 centymetrów, ma problemy z zawieszeniem, które uniemożliwiają strzelanie z nowego 40-milimetrowego działa w ruchu.

Takie problemy nie zmieniły planów brytyjskiej armii, która nadal planuje, aby Ajax osiągnął początkową zdolność operacyjną tego lata. Finalnie ta ma zakupić 589 pojazdów opancerzonych Ajax w co najmniej siedmiu wariantach.

Co wy na to?

Autor: Mateusz Łysoń

Źródło: whatsnext.pl

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!