Wiadomości

Brytyjski lotniskowiec „Prince of Wales” płynie na Bałtyk

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Jest jednym z dwóch największych okrętów brytyjskiej marynarki, ma 280 metrów długości i może pomieścić 40 samolotów i śmigłowców. Lotniskowiec HMS „Prince of Wales” – bo o nim mowa – płynie na Bałtyk. Weźmie udział w rozpoczynających się wkrótce manewrach NATO BALTOPS 22, których gospodarzem po raz pierwszy będzie kandydująca do Sojuszu Szwecja.

Ćwiczenia Sojuszu Północnoatlantyckiego na Morzu Bałtyckim pod nazwą BALTOPS 22rozpoczną się w niedzielę 5 czerwca i potrwają blisko dwa tygodnie. Weźmie w nich udział 14 państw. Oprócz Polski i Wielkiej Brytanii będą to: Belgia, Bułgaria, Dania, Estonia, Francja, Niemcy, Łotwa, Litwa, Holandia, Norwegia, Turcja i Stany Zjednoczone. Zaproszono też Finlandię i Szwecję, które niedawno złożyły wnioski o przyjęcie do NATO.

W sumie w manewrach weźmie udział 45 okrętów, 75 samolotów i około 7 tys. żołnierzy. To pierwsza sytuacja, kiedy na Bałtyku pojawi się brytyjski lotniskowiec HMS „Prince of Wales”. Okręt typu „Queen Elizabeth” wszedł do służby całkiem niedawno – 10 grudnia 2019 r., po ponad ośmiu latach budowy.

HMS „Prince of Wales” w scenariuszu uderzeniowym może pomieścić nawet 35 myśliwców F-35 i cztery wielozadaniowe śmigłowce Merlin. Jego załoga liczy 1450 osób.

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!